Nieoficjalnie: 3 maja planowane orędzia prezydentów Polski i Litwy podczas wspólnego posiedzenia parlamentów
Jak nieoficjalnie dowiedział się portal PolskieRadio24.pl, podczas wspólnego posiedzenia polskiego Zgromadzenia Narodowego i litewskiego Seimasa, które ma odbyć się 3 maja, planowane są orędzia prezydentów Polski i Litwy. Wydarzenie ma związek z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.
2021-04-22, 12:00
3 maja obchodzona będzie 230. rocznica Konstytucji 3 maja. W poniedziałek Polskie Radio jako pierwsze poinformowało, że wydarzenie ma uświetnić wspólne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i litewskiego Seimasa. Informację tę potwierdził Polskiemu Radiu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości.
- Jest przewidywane Zgromadzenie, wspólne posiedzenie, ale zdalne, z parlamentem litewskim. Być może z fizycznym udziałem marszałka Seimasu. Litwa uważa Konstytucję 3 maja także za swoją konstytucję, bo Rzeczpospolita Obojga Narodów była wtedy jednym państwem, dlatego będziemy obchodzić to wspólnie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ryszard Terlecki.
Orędzia prezydentów Polski i Litwy
Z informacji portalu PolskieRadio24.pl wynika, że głównym punktem posiedzenie mają być orędzia prezydentów Polski i Litwy. - Pan prezydent Andrzej Duda zaprosił do Polski prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę. Rzeczywiście jedną z propozycji jest, żeby 3 maja wygłosili orędzia podczas wspólnego posiedzenia parlamentów Polski i Litwy. Trwają rozmowy w tej sprawie, ale w związku z pandemią nic nie jest jeszcze przesądzone - mówi portalowi PolskieRadio24.pl jeden z ważnych urzędników kancelarii prezydenta.
W podobnym tonie wypowiada się nasze źródło z Kancelarii Sejmu. - Planowane są orędzia prezydentów obu państw, ale te plany mogą się jeszcze zmienić ze względu na trwającą pandemię - tłumaczy nam urzędnik z Kancelarii Sejmu. Rozmówca portalu PolskieRadio24.pl tłumaczy, że fizycznie na sali plenarnej Sejmu w Zgromadzeniu mają uczestniczyć, oprócz prezydentów Polski i Litwy oraz marszałków Sejmu, Senatu i litewskiego Seimasa, jedynie niewielkie reprezentacje poszczególnych klubów i kół parlamentarnych. Pozostali parlamentarzyści będą uczestniczyć w obradach w formie zdalnej. - Jest to uzasadnione względami pandemicznymi, szczegóły są jeszcze uzgadniane - dodaje rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.
REKLAMA
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku. Była pierwszą powszechnie spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej. Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczała znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi. Poza tym wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz obejmowała ochroną państwa chłopów, łagodząc w ten sposób nadużycia związane z pańszczyzną. Konstytucja 3 maja formalnie zniosła liberum veto.
Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl
REKLAMA