Rzeczywistość śmierci dotyka każdego
W Dzień Zaduszny, modlitwą za bliskich, pokazujemy wdzięczność za czas, który z nami spędzili - przekonywał ksiądz Bogdan Bartołd w radiowej "Jedynce".
2010-11-02, 08:51
Posłuchaj
Jak dodał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, tego dnia, zgodnie z wiarą Kościoła, modlitwy i możliwość uzyskania odpustu za dusze zmarłych, pomagają im zakończyć czyściec i dostąpić chwały nieba.
Gość "Sygnałów Dnia" powiedział, że dla wielu Polaków, odwiedzanie grobów rodziny wynika z potrzeby wiary. Ksiądz Bartołd, zaznaczył, że także osoby niewierzące poświęcają myśli zmarłym bliskim i oddają się refleksji na temat śmierci.
- Czy jesteśmy wierzący czy niewierzący to i tak wiemy, że jest rzeczywistość śmierci, która każdego z nas dotyka. Dlatego jestem przekonany, że w te dni, kiedy jesteśmy na cmentarzu, to myślimy o zmarłych, ale też i o nas samych – mówi ks. Bogdan Bartołd, proboszcz katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. – Oprócz tego, że dociera do nas myśl, że i my będziemy któregoś dnia żegnać się z tym światem, jest to dzień wdzięczności za tych, którzy odeszli – dodaje.
2 listopada Kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Zaduszkom towarzyszy zwyczaj odwiedzania grobów bliskich i składania na nich kwiatów.
REKLAMA
Tradycja modlitwy za osoby zmarłe, które czekają na spotkanie z Bogiem w niebie, sięga czasów biblijnych. Pierwsze wzmianki o modlitwie i złożeniu ofiary przebłagalnej za zmarłych znajdują się w Starym Testamencie. Jednak powszechne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych datuje się dopiero od VII wieku.
Kontynuatorem tej tradycji był benedyktyński opat Odilon z Cluny. W 998 roku polecił, aby we wszystkich klasztorach o tej regule, 2 listopada, to jest następnego dnia po uroczystości Wszystkich Świętych, modlono się za dusze zmarłych. W XII wieku zwyczaj ten dotarł do Rzymu i stopniowo rozpowszechnił się w całym Kościele.
W 1919 roku papież Benedykt XV wprowadził bullą "Incrementum" prefację za zmarłych oraz nadał kapłanom przywilej odprawiania w Dzień Zaduszny trzech mszy świętych.
rk,jedynka
REKLAMA
REKLAMA