Wyciek opóźni start promu Discovery

NASA przełożyła na 3 listopada start promu kosmicznego Discovery. Powodem są problemy techniczne z systemem utrzymywania ciśnienia w części napędowej.

2010-11-02, 10:52

Wyciek opóźni start promu Discovery
Prom kosmiczny Discovery. Foto: fot. Wikimedia Commons

Wycieki wykryto w piątek, co spowodowało przełożenie poniedziałkowego terminu startu. Najpierw NASA opóźniła misję do wtorku, a potem zdecydowała, że start nastąpi jednak w środę. Amerykańska agencja kosmiczna ma jeszcze kilkudniową rezerwę, gdyż bieżące okno startowe dla promu kosmicznego trwa do 7 listopada.

Pierwszy robot-android w kosmosie

Załogę wahadłowca stanowią tym razem wyłącznie astronauci amerykańscy. Dostarczą oni na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS moduł logistyczny Leonardo, który zostanie na stałe zamontowany w ISS, aby zwiększyć jej przestrzeń magazynową.

Dodatkowo na pokładzie Discovery znajduje się Robonaut 2, pierwszy robot-android w kosmosie. On także pozostanie na stałe na stacji ISS. Podczas misji promu Discovery zaplanowano dwa spacery kosmiczne, w trakcie których astronauci wykonają prace techniczne związane z ISS.

Discovery odchodzi na emeryturę

Lot Discovery oznaczony symbolem STS-133 jest czwartym w tym roku startem promu kosmicznego i ostatnim jaki wykona Discovery, który jest najstarszym z użytkowanych przez NASA wahadłowców i rekordzistą w liczbie lotów (38 lotów w przestrzeń kosmiczną).

Discovery oraz pozostałe dwa promy kosmiczne (Atlantis i Endeavour) mają w przyszłym roku stać się eksponatami muzealnymi. Ostatnia misja odbędzie się w lutym 2011 r. NASA pozostawia sobie jednak jeszcze ewentualną rezerwę na potencjalny lot w czerwcu 2011 r.

Zakończenie przez NASA eksploatacji wahadłowców oznacza, że przez kilka najbliższych lat jedynym sposobem transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS będą rosyjskie statki Sojuz. Z zaopatrzeniem dla stacji kosmicznej jest mniejszy problem, bo mogą je dostarczać bezzałogowe, automatyczne statki rosyjskie (Progress) i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA (ATV).

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej