Wyzysk pracowników w wielkich domach mody
Zakłady te szyją odzież m. in. dla sieci Bhs (British Home Stores), New Look, Peacocks, C&A oraz Jane Norman.
2010-11-08, 15:49
Odzież dla renomowanych brytyjskich domów mody wytwarzana jest w Anglii w prymitywnych warunkach przez źle opłacanych i wyzyskiwanych cudzoziemskich robotników, często pracujących nielegalnie - twierdzi telewizja Channel 4.
Program "Fashion's Dirty Secret" (Nieczysty Sekret Świata Mody), który zostanie nadany w poniedziałek wieczorem, został przygotowany na podstawie materiału nagranego ukrytą kamerą przez reportera, który przez trzy miesiące sam pracował przy szyciu odzieży w Leicester, w środkowej Anglii.
Zakłady te szyją odzież m. in. dla sieci Bhs (British Home Stores). Kieruje nią multimilioner Philip Green, oficjalnie będący rezydentem Monako (ze względów podatkowych), a ostatnio doradca rządu ds. wydatków rządowych.
Upokorzenia znoszą w milczeniu
Według Channel 4, pracownicy zakładów odzieżowych w Leicester pracują w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia i opłacani są według stawki 2,50 lub 3,33 funta za godzinę. Ustawowa stawka minimalna wynosi 5,93 funta. Pod groźbą zwolnienia pracodawca wymusza na pracownikach wyższą wydajność. Upokorzenia muszą znosić w milczeniu.
REKLAMA
Największym niebezpieczeństwem w pracy jest groźba wybuchu pożaru. Pracodawcy nie sprawdzają, czy pracownicy przebywają w Wielkiej Brytanii legalnie ani czy są osobami, za które się podają. Zatrudniają dużą liczbę Azjatów na wizach studenckich, którzy nie mają prawa pracy. Pracują oni, nierzadko do upadłego, w stłoczonych i przegrzanych pomieszczeniach.
Channel 4 zwraca uwagę m. in. na niehigieniczne toalety i co najmniej jedno zablokowane wyjście ewakuacyjne w jednym z zakładów. Pracownicy nie zostali przeszkoleni w zasadach bhp, a maszyny, na których szyją, nie spełniają norm bezpieczeństwa.
Firmy wszczęły dochodzenia
Oprócz Bhs, zakłady produkują odzież dla firm New Look, Peacocks, C&A oraz Jane Norman. Wszystkie z wyjątkiem Jane Norman są członkami inicjatywy mającej na celu ukrócenie wyzysku pracowników sektora odzieżowego (tzw. Ethical Trading Initiative) i od dostawców wymagają stosowania zasad etycznych.
W reakcji na program Channel 4 niektóre z firm wszczęły dochodzenia. Grupa Arcadia, której szefem jest Green, stwierdziła, że jeden z jej dostawców, zlecając prace podwykonawcy, złamał przyjęte zasady postępowania. C&A w komunikacie stwierdziła, że praktyki przedstawione w programie Channel 4 są "rażącym pogwałceniem międzynarodowych standardów socjalnych".
REKLAMA
"Gdy brytyjscy konsumenci niecierpliwie oczekują na okazję kupna odzieży będącej najnowszym krzykiem mody, "Nieczysty Sekret Świata Mody" odsłania rzeczywistą cenę, którą płacą jej producenci za to, by była tania i szeroko dostępna" - zaznaczył Channel 4.
Dotychczas o niewolniczych warunkach pracy dla zachodnich koncernów (m. in. sprzedających odzież sportową) było głośno w Azji. W Anglii produkuje się odzież w stosunkowo niewielkim zakresie, dlatego rewelacje Channel 4 są tym większym zaskoczeniem.
kh
REKLAMA