more_horiz
Wiadomości

Luzowanie obostrzeń. Od piątku otwierają się kolejne branże

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 16:13
Decyzją rządu od północy z czwartku na piątek restauratorzy będą mogli przyjmować gości wewnątrz swoich lokali, dotyczy to także restauracji hotelowych. Działalność mogą wznowić baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie - nadal w reżimie sanitarnym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

Poluzowanie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 15 maja br.

1200_gospo_shutterstock.png
"W drugiej połowie roku powinny rosnąć". Ekonomista o inwestycjach firm

Reżim sanitarny

Od 28 maja:

  • Lokale gastronomiczne będą przyjmowały klientów wewnątrz
  • Warunkiem będzie maksymalnie 50 proc. obłożenie lokalu i zapewnienie dystansu
  • Będzie możliwa organizacja imprez okolicznościowych do 50 osób (w limit nie wliczają się osoby zaszczepione)
  • Otwarte zostaną baseny, siłownie, kluby fitness i solaria
  • W basenach obowiązywać będzie limit 50-proc. obłożenia, w siłowniach, klubach fitness i solariach 1 os./15m2

Zgodnie z rozporządzeniem, od piątku, 28 maja do 5 czerwca restauracje, także te w hotelach oraz placówki gastronomiczne mogą przyjmować klientów wewnątrz swoich lokali, a nie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu, jak to się odbywa od 15 maja.

Wznowienie działalności wewnątrz lokali musi się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że możliwe jest max. 50 proc. obłożenie lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami - zajęty może być co drugi z nich, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Każdy wchodzący do restauracji musi mieć zakryte maseczką usta oraz nos; może je odsłonić przy stoliku.

Czytaj także:

Według rozporządzenia także od piątku, do 5 czerwca br. ponownie można prowadzić gry na automatach, działalność mogą wznowić także kasyna. Obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kw. powierzchni danej działalności; obsługa oraz klienci mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

Ponadto, mogą odbywać się od piątku imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie), ale maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Zgodnie z nowym prawem czynne będą baseny dla wszystkich, ale z limitem 50 proc. obłożenia obiektu, a także siłownie, kluby fitness, solaria, tu obowiązuje limit - jedna osoba na 15 m2 w reżimie sanitarnym.

dz

Zobacz także

Zobacz także