Sejmowa Komisja Sprawiedliwości za kandydaturą Lidii Staroń na RPO

2021-06-10, 18:29

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości za kandydaturą Lidii Staroń na RPO
Lidia Staroń. Foto: PAP/Paweł Supernak

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Za kandydaturą Staroń głosowało 13 posłów, 12 było przeciw, jedna osoba się wstrzymała; w głosowaniu nad kandydatura prof. Wiącka głosów za pozytywna opinią było 12 posłów, przeciw 13, jeden się wtrzymał.

Powiązany Artykuł

shutterstock free biuro rzecznik praw obywatelskich rpo 1200.jpg
Wybór RPO. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości opiniuje kandydatów


Staroń, senator niezależna, jest kandydatką PiS. Kandydaturę prof. Wiącka – kierownika zakładu praw człowieka na wydziale prawa UW – zgłosiły wspólnie KO, KP-PSL, Lewica, koło Polska 2050, koło Polskie Sprawy i posłowie niezrzeszeni; pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia. Przed komisją mówił, że jako Rzecznik zajmowałby się sprawami wszystkich, którzy poproszą o pomoc. Podkreślił, że jeśli zostanie wybrany na urząd, to drzwi jego gabinetu będą otwarte dla wszystkich osób, niezależnie od ich wyznania, przekonań politycznych czy statusu społecznego.

Posłuchaj

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Lidii Staroń na RPO (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Lidia Staroń, która jest senator niezależną, podkreślała na posiedzeniu komisji, że cieszy się zaufaniem ze strony obywateli, czego dowodem jest to, że pięciokrotnie zdobywała mandat parlamentarzysty uzyskując wysokie poparcie. Lidia Staroń mówiła, że w tym czasie podjęła tysiące interwencji na rzecz osób, którym nikt nie chciał pomóc. Wykazywała w nich błędy merytoryczne i prawne, a niekiedy również złą wolę różnych instytucji.

Parlament już cztery razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z zakończeniem kadencji przez Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów PiS - Piotra Wawrzyka, a następnie Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały jednak poparcia Senatu.

Sejm ma zająć się wyborem RPO 15 czerwca.

dz

Polecane

Wróć do strony głównej