"Był jednym z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji". Piotr Gliński wspomina Witolda Kieżuna

2021-06-13, 13:33

"Był jednym z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji". Piotr Gliński wspomina Witolda Kieżuna
prof. Witold Kieżun. Foto: PAP/Leszek Szymański

Witold Kieżun był jednym z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji, powstaniec warszawski, patriota, państwowiec - napisał w niedzielę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w reakcji na informację o śmierci profesora.

"Odszedł Witold Kieżun, jeden z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji, powstaniec warszawski, patriota, państwowiec, mój wykładowca z UW. Cześć Jego pamięci!" - napisał na Twitterze Gliński. 

Powiązany Artykuł

Kieżun 1200 PAP.png
Zmarł prof. Witold Kieżun, powstaniec warszawski, światowej sławy ekonomista. Miał 99 lat

Powstaniec Warszawski

Informację o śmierci prof. Witolda Kieżuna, podało w niedzielę na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego. "Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie »Wypad«, wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - napisało Muzeum Powstania Warszawskiego.



Także fundacja "Nie zapomnij o nas" poinformowała o śmierci prof. Kieżuna.

Czytaj także:

Witold J. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Był profesorem nauk ekonomicznych, w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" w batalionie "Gustaw". Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

W sierpniu 1944 r. odznaczono go Krzyżem Walecznych. 23 września 1944 r. został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

dz

Polecane

Wróć do strony głównej