Przewodniczący Solidarności 80 w Turowie: to, czego chcą od nas Czechy, jest nierealne
- Dziwimy się, że TSUE podjął taką krzywdzącą dla nas decyzję. Mamy nadzieje, że przedstawiciele rządu udowodnią na spotkaniu w Pradze, że żądania Czech są nieuzasadnione - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiś, przewodniczący komisji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" 80 z Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
2021-06-16, 12:15
Jak poinformował we wtorek TSUE, Czechy zwróciły się do niego o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za "niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów".
Powiązany Artykuł
5 mln euro dziennie za działalność KWB Turów. Wniosek Czechów trafił do TSUE
Piotr Kubiś podkreślał, że oczekiwania Czech są nierealne. - Kwota 5 mln euro za dzień zwłoki jest rzeczą niebywałą. To, jakoby kopania zanieczyszczała środowisko, nie jest udowodnione. (…) My, jako kopalnia i PGE, mamy dowody, że ta skarga jest kłamliwa i nie ma w niej ani trochę prawdy. Są decyzje środowiskowe, stany poziomu wód z kilkunastu lat - przypominał.
Gość audycji mówił o możliwych skutkach zamknięcia kopalni. - To będzie klęska i tragedia dla regionu. Wiemy, jak skończyło się to dla Wałbrzycha. (…) W kopalni Turów pracuje ok. 2300 osób, w elektrowni ok. 1300. Są także zakłady ściśle z nami powiązane, spółki pracujące na naszą rzecz. To są tysiące kolejnych ludzi, ich rodziny, dzieci - zaznaczył.
Posłuchaj
- Nie ma możliwość zamknięcia kopalni bez zamknięcia elektrowni. Kotły elektrowni spalające węgiel są dostosowane wyłącznie do węgla z Turowa, o odpowiedniej zawartości siarki. Przestawienie ich na inny węgiel czy inne paliwo jest nierealne. Co więcej, Bogatynia jest zasilana w ciepło wyłącznie z chłodzenia kotłów elektrowni. Gdyby ta przestała działać, 30 tys. mieszkańców Bogatyni straciłoby możliwość normalnego funkcjonowania - dodał Piotr Kubiś.
REKLAMA
Pod koniec lutego 2021 r. rząd Czech wniósł do TSUE skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Czeski rząd podniósł, że pozew jest niezbędny dla ochrony obywateli ich państwa, ponieważ Polska nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
REKLAMA
Gość: Piotr Kubiś (NSZZ "Solidarność" 80 w Kopalni Węgla Brunatnego Turów)
Data emisji: 16.06.2021
Godzina emisji: 11.07
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA