Wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz: wdrażanie innowacji w Polsce wymaga wytrwałości i zmiany mentalności
Niezadowalający poziom innowacji w Polsce to kwestia naszego bagażu historycznego. Potrzebna jest zmiana mentalności u nas wszystkich i zbudowanie większego zaufania do jakości polskich innowacji - mówił Michał Janasik, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W tegorocznym rankingu innowacyjności 27 państw UE Polska znajduje się 24 miejscu.
2021-09-22, 13:40
Wiceprezes Michał Janasik uczestniczył w panelu dyskusyjnym poświęconym finansowaniu innowacji. Według niego, wśród wielu Polaków nadal pokutuje przekonanie zakorzenione jeszcze w latach 90-tych, że rodzime produkty odbiegają jakością od tych pochodzących np. z Europy Zachodniej.
Powiązany Artykuł
Ruszyły konkursy w programie Horyzont Europa. Do podziału jest 14,7 mld euro m.in na transformację cyfrową i ekologię
To również przenosi się na przedsiębiorców w Polsce i stanowi przyczynę trudności we wdrażaniu innowacyjnych pomysłów polskich naukowców. To obawa przed ryzykiem, że produkt ten nie spełni pokładanych w nim oczekiwań.
Realne wsparcie dla gospodarki i przedsiębiorców
W opinii Michała Janasika wciąż pokutuje przekonanie, że bezpieczniej jest kupić rozwiązanie "z zachodu", które ma już referencyjne wdrożenia oraz gwarancję, a więc nie jest związane to z niemal żadnym ryzykiem.
- To się już jednak zmienia. Ale to długotrwały, mogący potrwać jeszcze i dekadę proces. Polskie społeczeństwo jest wysoce adaptywne, świadczy o tym choćby poziom absorbcji oferowanych nam pieniędzy unijnych. Na początku mieliśmy z tym duże problemy, lecz obecnie mamy najwyższy w Unii poziom tego wskaźnika. Skupmy się więc na tych (niestety nadal) pierwszych krokach, zamiast tylko wyglądać tych wspaniałych ostatnich. Najważniejsze jest pracowanie nad umiejętnościami miękkimi naszych przedsiębiorców i naukowców, nad współpracą - podkreślił wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
REKLAMA
Sieć została powołana do planowania oraz koordynowania badań naukowych i prac rozwojowych, prowadzonych przez instytuty Sieci. Łukasiewicz zatrudnia ponad 7 tys. 800 pracowników, w tym blisko 4,5 tys. naukowców. Obecnie jest tam prowadzonych ok. 800 dużych projektów badawczo-rozwojowych.
- Mamy obecnie 32 instytuty, a jeśli udałoby się zwiększyć zatrudnienie do poziomu 20-30 tys. - wtedy tych projektów będzie 4-5 tysięcy na rok. To będzie realne wsparcie dla gospodarki i dla przedsiębiorców - zaznaczył Michał Janasik.
Propozycja w ciągu 15 dni roboczych
Wiceprezes Janasik poinformował, że powstał już w Łukasiewiczu jednolity regulamin komercjalizacji, który reguluje we wszystkich instytutach kwestie związane z tym, jak powstaje IP (Intellectual Property - własność intelektualna), jak trzeba ją zabezpieczać i jakie prawo do tego IP ma twórca.
- Rzeczą naturalną dla Łukasiewicza jest, że skoro instytut inwestuje w badania i płaci badaczom wynagrodzenia, to uzyskane IP należy do niego. Natomiast sami twórcy tych innowacyjnych rozwiązań mają prawo do partycypowania w zyskach z ich komercjalizacji - powiedział wiceszef Sieci Badawczej.
REKLAMA
- Staramy się zorganizować dla naszych naukowców szybki i łatwy dostęp do informacji na temat źródeł finansowania projektów badawczych, które mają zamiar właśnie rozpocząć. Mamy co najmniej 25 instytucji finansujących na rynku - wprowadzony przez nas system oszczędza im więcej niż 80 proc. czasu, który musieliby poświęcić na samodzielne szukanie tych źródeł. Mogą w tym czasie prowadzić badania – podkreślił.
Drugim elementem działalności Sieci jest zapewnienie przedsiębiorcom informacji, jak mogą rozwiązać swoje problemy technologiczne. Jeżeli przedsiębiorca zgłosi jakiś problem, naukowcy zobowiązują się w ciągu 15 dni roboczych zaproponować mu skuteczne rozwiązanie. Wszystko nieodpłatnie.
"Nie staramy się zmieniać świata"
Jak podkreślił Michał Janasik, w najbliższych latach Sieć chce się skupić także na pozyskaniu większego finansowania z Horyzontu Europa, głównego programu badań i innowacji UE.
- Tam jest dużo pieniędzy i doskonali współpracownicy. Ale żeby oni chcieli się z nami "bawić na swoich podwórkach", musimy się wykazać swoimi osiągnięciami. W ubiegłej perspektywie finansowej zrobiliśmy w naszych instytutach zaledwie 82 projekty z poprzednika Horizon Europe, to jest bardzo mało. Cały czas dzwonią mi w głowie słowa premiera Gowina, że Polska co roku dokłada do tego programu 1 mld euro - zadeklarował wiceprezes.
REKLAMA
- Nie staramy się zmieniać świata, ale chcemy go dobrze wykorzystać i pomóc innym z niego korzystać - podsumował.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA