more_horiz
Wiadomości

Prezydent: do 2030 r. podwoimy ilość energii produkowanej ze źródeł odnawialnych

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 02:37
Andrzej Duda wziął udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym i podkreślił szczególną rolę energetyki wiatrowej.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: twitter.com/Kancelaria Prezydenta

Duda przyznał podczas debaty organizowanej w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że "transformacja energetyczna jest wielkim technicznym i finansowym wyzwaniem dla Polski", jednak podkreślił, że przyjęta w tym roku polityka energetyczna Polski do 2040 r. nakreśliła "jasną wizję" tej transformacji, wytyczając ścieżkę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Czytaj także:
1200.jpg
"Transformacja energetyczna to szansa, atom jedną z opcji". Sekretarz ds. energii USA na konferencji w Polsce

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że w transformacji Polska "stawia ludzi na pierwszym miejscu i bierze pod uwagę lokalne realia". Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany "sprawdzonymi i konkurencyjnymi technologiami w energetyce odnawialnej i jądrowej, z gazem ziemnym jako paliwem przejściowym".

Zapowiedział, że w ramach strategii Polska podwoi produkcję energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., a szczególną rolę odgrywać będą odgrywać w tym farmy wiatrowe na Bałtyku.

Czytaj także:

Pojazdy zeroemisyjne

Prezydent zapowiedział, że do końca dekady transport publiczny we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców będzie oparty na pojazdach zeroemisyjnych.

- Zmiany zachodzące w polskim sektorze energetycznym powinny pozwolić na nisko- lub zeroemisyjną modernizację oraz stworzenie do 300 tys. miejsc pracy - zaznaczył Andrzej Duda. - Do 2040 r. zbudujemy nowy system elektroenergetyczny. Transformacja energetyczna doprowadzi do kompleksowej rekonstrukcji sektora - zapowiedział.

Prezydent RP brał udział w panelu dyskusyjnym na temat "sprawiedliwej i inkluzywnej transformacji energetycznej". W dyskusji udział wzięli też m.in. prezydenci Brazylii, Portugalii, Kolumbii i Nigerii, a także specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry.

jbt

Zobacz także

Zobacz także