Prof. Henryk Domański o reakcjach na wyrok TK: ukaranie Polski byłoby precedensem
- Siły lewicowe w Unii Europejskiej starają się przeprowadzić rozstrzygnięcie, jakiego nie było dotąd we wspólnocie, finansowe ukaranie kraju za poczynania niezwiązane z rynkiem gospodarczym czy systemem finansowym - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Henryk Domański (PAN) komentując możliwe kroki UE po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.
2021-10-10, 18:47
W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.
Powiązany Artykuł
"Konstytucja RP wyraźnie mówi, że jest na szczycie hierarchii źródeł prawa". Prof. Kłak o wyroku TK
Prof. Henryk Domański zauważył, że dotąd nie było w UE praktyki finansowego karania państw członkowskich za niespełnianie oczekiwań Wspólnoty. - Najbardziej krytyczny moment miał miejsce w przypadku Grecji w latach 2008 - 2013, kiedy wszyscy wiedzieli, a Grecja się do tego przyznała, że załamywanie gospodarcze tego kraju wynika z pewnego defraudowania środków unijnych. Starano się Grecję jakoś ukarać, ale nikt nie zdecydował się na zablokowanie dostarczanych im kredytów. Przypadek Polski jest trudny do przeprowadzenia ze względu na precedensowy charakter - ocenił
- Unia Europejska ma problemy związane z własnym funkcjonowaniem, jak zorganizować państwa członkowskie, nie posiadając własnego rządu, jednego banku centralnego czy własnej waluty. Jest wiele problemów, przed którymi stoi UE. Tym łatwiej wysuwać różnego rodzaju żądania wobec Polski, która stała się tutaj obiektem eksperymentu - dodał politolog.
Prof. Domański przypominał, że u podstaw powołania UE leżało pragnienia zbudowania wspólnoty państw i wzajemnych korzyści. - UE powstała nie po to, by karać, ale by wyeliminować możliwość wojen, by łączyć. Należałoby raczej w kierunku przekonywania, dialogu i próby zrozumienia tego, co się w Polsce dzieje.
REKLAMA
Posłuchaj
Według TK niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
REKLAMA
Gość: prof. Henryk Domański
Data emisji: 10.10.2021
Godzina emisji: 17.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA