more_horiz
Wiadomości

Nowy ambasador USA w Chinach: ludobójstwo w Sinciangu musi się skończyć

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 21:33
- Ludobójstwo w prowincji Sinciang musi się skończyć - oświadczył nominowany przez prezydenta Joe Bidena na ambasadora USA w Chinach Nicholas Burns. - Chiny muszą także zaprzestać nadużyć w Tybecie i nękania Tajwanu - dodał przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sandra Sanders

65-letni Burns jest zawodowym dyplomatą, byłym ambasadorem USA przy NATO.

Czytaj także:
ujgurzy protesr free shutt 1200 .jpg
Brytyjski parlament: władze w Pekinie popełniają ludobójstwo wobec Ujgurów

W Senacie mówił też, że choć uznaje "politykę jednych Chin", Waszyngton ma prawo do sprzeciwiania się działaniom Pekinu, jeśli podważają one status quo. - Administracja (Stanów Zjednoczonych - red.) i Kongres powinny pomóc Tajwanowi, by mógł "utrzymać wystarczają zdolność samoobrony" - stwierdził nowy ambasador w Chinach.

Tzw. polityka jednych Chin to polityczna doktryna, która w 1979 roku skutkowała zerwaniem przez USA stosunków dyplomatycznych z Tajwanem i uznania ChRL. Równocześnie USA udzieliły Tajwanowi gwarancji bezpieczeństwa.

Czytaj także:

Sytuacja Ujgurów

Ujgurzy, pochodzący z północno-wschodniego regionu Chin Sinciang, są liczącą ponad 10 mln osób muzułmańską mniejszością, mówiącą językiem z rodziny turkijskich.

Czytaj także:
1200_Ujgurzy_shutterstock.png
Ujgurzy jak niewolnicy. Są najmowani do pracy w fabrykach w całych Chinach

Międzynarodowa opinia publiczna oskarża Chiny o represjonowanie Ujgurów poprzez m.in. poddawanie ich przymusowej "reedukacji" w obozach.

Wśród nadużyć udokumentowano m.in. liczne przypadki gwałtów na ujgurskich kobietach, powszechną inwigilację i niszczenie ujgurskich zabytków kultury.

Rzecznicy praw człowieka nazywają prowadzoną przez Chiny politykę wobec muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w prowincji Sinciang ludobójstwem - przypomina Reuters. Władze w Pekinie odpierają zarzuty.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem