Przyznano nagrody im. Stanisława Ligonia

Senator Maria Pańczyk-Pozdziej, rzeźbiarz Zygmunt Brachmański oraz aktor i artysta kabaretowy Krzysztof Respondek otrzymali nagrodę Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia.

2010-12-20, 19:57

Przyznano nagrody im. Stanisława Ligonia
Popiersie Stanisława Ligonia na Placu Grunwaldzkim w Katowicach.Foto: fot. Wikipedia

Wyróżnienia wręczono w poniedziałek wieczorem w studiu koncertowym rozgłośni.


Nagrody im. Ligonia wręczane są przez Radio Katowice od połowy lat 80. Kapituła wyróżnia w ten sposób osoby zasłużone dla regionu śląskiego w takich dziedzinach jak kultura, twórczość radiowa, działalność społeczna i polityczna. Wśród laureatów w poprzednich latach znaleźli się m.in. Jerzy Duda-Gracz, prof. Zbigniew Religa, prof. Kornel Gibiński czy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.


Uhonorowana w tym roku senator Pańczyk-Pozdziej to wieloletnia dziennikarka Radia Katowice, pomysłodawczyni konkursu gwary "Po naszymu, czyli po śląsku". Zygmunt Brachmański jest twórcą pomników oraz wystroju wnętrz kościołów. Do jego najbardziej znanych dzieł należą pomnik Harcerzy Września i pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach. Krzysztof Respondek jest aktorem, piosenkarzem i artystą kabaretowym, od lat występującym w kabarecie Rak.


Stanisław Ligoń urodził się 27 lipca 1879 w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Miał niezwykle wszechstronne zainteresowania i zdolności - był pisarzem, malarzem, ilustratorem, działaczem kulturalnym, reżyserem i aktorem. Od wczesnej młodości działał w środowisku teatrów amatorskich. W 1917 roku został wcielony do niemieckiego wojska i wysłany do Flandrii.

REKLAMA


Po I wojnie światowej pisał i rysował w piśmie "Kocynder", używał pseudonimu Karlik. Po podziale Śląska przeniósł się do Katowic, w międzywojniu przez kilka lat nauczał rysunku w miejscowym gimnazjum. W radiu debiutował pod koniec 1927 roku. Prowadził stałe audycje: "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela". W styczniu 1934 roku został dyrektorem katowickiej rozgłośni.


Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Warszawy, później wyjechał z kraju, zamieszkał w Jerozolimie. Działał tam na rzecz żołnierzy polskich i uchodźców na Bliskim Wschodzie. Zmarł w Katowicach w 1954 roku. Jego pogrzeb, w którym wzięło udział około 10 tys. osób, stał się manifestacją Śląska i śląskości.
W skład kapituły radiowej nagrody im. Ligonia wchodzą: profesorowie Andrzej Bochenek, Julian Gembalski, Tadeusz Sławek, wnuk Stanisława Ligonia Andrzej Sas-Jaworski, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, redaktor naczelny Radia Katowice Jacek Filus (przewodniczący kapituły) i dziennikarz tej rozgłośni Henryk Grzonka.

rr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej