Cukrzycy jeszcze poczekają na refundację

Chorzy na cukrzycę krytycznie oceniają niewpisanie na listę leków refundowanych insulin analogowych długo działających.

2010-12-28, 17:51

Cukrzycy jeszcze poczekają na refundację
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Insuliny długo działające nie zostały wpisane na listę leków refundowanych - relacja Bożeny Falkowskiej
+
Dodaj do playlisty

Lista ma obowiązywać od nowego roku. Dwa dostępne na rynku rodzaje insuliny długo działającej mają być bezpłatne dla pacjentów, którzy zostaną objęci programem terapeutycznym - który jest w fazie tworzenia. Na razie jednak - zanim program powstanie - leki będą odpłatne, tak jak dotąd, w 100 procentach. Miesiączna kuracja kosztuje ok. 250 zł.

Program terapeutyczny dla diabetyków miał być przygotowany do końca tego roku,
Prof. Maciej Małecki z zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ocenia, że wyznaczony termin nie jest możliwy do dotrzymania, w ciągu kilku dni mogą powstać założenia do programu. Jego realne uruchomienie może potrwać kilka miesięcy.

Pacjenci ze Stowarzyszenia Diabetyków uważają, że tworzenie programu terapeutycznego jest ograniczaniem dostępu pacjentów do leków, choćby z powodu kilkumiesięcznego oczekiwania na wizytę u diabetologa lub całkowity brak takich specjalistów w mniejszych ośrodkach.

Pacjenci uważają, że najlepiej byłoby, gdyby bezpłatne insuliny długo działające mogli przepisywać także lekarze rodzinni - zajmujący się diabetykami w środkach, w których nie na diabetologów, lub tam, gdzie długo czeka się na wizytę u lekarza specjalisty.

"Różnica jest kolosalna"

Ewa Skrzycka powiedziała, że z insulin długo działających musiała zrezygnować, choć zalecił je lekarz, bo okazały się zbyt drogie.

Janusz Żebrowski stosował przez pewien czas insuliny długo działające. Żałuje, że teraz go na to nie stać. Mężczyzna uważa, że różnica między długo i krótko działającymi insulinami jest kolosalna. Po tych pierwszych czuł się bardzo dobrze, podkreśla, że spokojnie mógł przespać noc, bez gwałtownych zmian poziomu cukru w krwi.

- Tego rodzaju leki umożliwiają chorym normalne życie, a są zbyt drogie, żeby je stosować bez refundacji - podkreśla Danuta Nawecka chora na cukrzycę od kilkunastu lat, działaczka stowarzyszenia diabetyków. 

Długo działające analogi insuliny pozwalają na kontrolowane i równomierne wchłanianie insuliny, co powoduje wyrównanie i utrzymywanie na stabilnym poziomie cukru we krwi pacjentów, u których dochodzi do dużych wahań poziomu cukru.

Zwykle są stosowane u pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, są też stosowane u niektórych pacjentów z powikłaniami po terapii innymi insulinami. Stosuje się je tylko raz, lub dwa razy dziennie, co jest oceniane przez pacjentów jako duże ułatwienie.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej