Rocznica powołania rządu Jana Olszewskiego. Parys: jego testament jest dziś realizowany
- Dziś rzecz nie w tym, by obchodzić jakąś historyczną rocznicę powołania Jana Olszewskiego na premiera, ale o pokazanie, że premier jest ważną lekcją dla wszystkich polskich polityków, ważną na dziś i na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego.
2021-12-06, 14:50
30 lat temu, 6 grudnia 1991 roku, Sejm powołał Jana Olszewskiego na stanowisko szefa rządu. Jego gabinet, pierwszy po II wojnie światowej wybrany po całkowicie wolnych wyborach, 23 grudnia otrzymał wotum zaufania od Sejmu.
Jako premier Jan Olszewski stawiał przed sobą trzy zadania: wyprowadzenie Polski ze strefy wpływów postsowieckich, uwolnienie aparatu państwowego od agentury i zabezpieczenie majątku narodowego.
"Dziś realizowany testament"
Jan Parys przypominał dorobek rządu Jana Olszewskiego i okoliczności jego powołania. - W czasie gdy Jan Olszewski był premierem, ujawnił się spór o to, jaka ma być Polska, suwerenna i demokratyczna, czy zależna od zagranicy i niedemokratyczna (...) Oceniając dorobek i zaniedbania rządu Jana Olszewskiego, należy pamiętać o kontekście, w jakim gabinet działał, był bardzo rozbity parlament, duże bezrobocie, upadły wtedy setki przedsiębiorstw, był presja ze strony Wschodu i Zachodu - przypominał gość audycji.
- Jan Olszewski nie walczył o utrzymanie się przy władzy, tylko o zrealizowanie programu dobrego dla Polski, który był zupełnie inny niż to, co przewidziano podczas obrad Okrągłego Stołu. Dlatego zasadnicze linie rządu Jana Olszewskiego są testamentem, który dzisiaj też jest realizowany, to oznacza rozwój gospodarczy, dobry budżet, zbliżenie z Zachodem, bliską współpracę z NATO, ale także oczyszczenie życia politycznego z ludzi nieuczciwych, którzy okazują się ludźmi bez charakteru, którzy zdradzali ruch Solidarności - mówił Jan Parys.
REKLAMA
Posłuchaj
Koalicyjny, centroprawicowy rząd Olszewskiego tworzyli przedstawiciele czterech partii: Porozumienia Centrum, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Polskiego Stronnictwa Ludowego - Porozumienia Ludowego i Partii Chrześcijańskich Demokratów.
Mniejszościowy gabinet Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm po niespełna sześciu miesiącach pracy, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, na tle tzw. kryzysu lustracyjnego, nazwanego też "nocą teczek".
Premier Jan Olszewski był przeciwny działaniom akceptującym funkcjonowanie środowisk postkomunistycznych w polityce, uważał, że ugoda z komunistami spowoduje brak rozliczeń, niechęć do lustracji i dekomunizacji. Wypowiadał się krytycznie wobec formy prywatyzacji gospodarki ustalonej w 1989 roku. Podkreślał, że prowadzony bardzo szybko proces sprzyja przechodzeniu dużej części polskiej gospodarki w ręce byłych aparatczyków PZPR.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jan Parys
Data emisji: 6.12.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 13.07
PR24/ka
REKLAMA