more_horiz
Wiadomości

Jolanta Hajdasz o obecności dziennikarzy na granicy z Białorusią: krok w dobrą stronę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 14:55
- Rozwiązanie, które obowiązuje obecnie, jest dobre, będziemy obserwować sytuację. Jeśli będzie taka możliwość, będziemy domagać się rozszerzania możliwości pracy dziennikarzy w rejonie konfliktu - mówiła w Polskim Radiu Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 
Punkt kontrolny na drodze prowadzącej do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy, 7.12.2021.
Punkt kontrolny na drodze prowadzącej do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy, 7.12.2021.Foto: PAP/Marcin Obara

Od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. Zakaz nie obejmuje między innymi mieszkańców terenu objętego ograniczeniami, funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz żołnierzy.

W uzasadnionych przypadkach z zakazu przebywania będą mogły zostać zwolnione inne osoby, w szczególności dziennikarze.

Jolanta Hajdasz oceniła, że dostęp mediów do terenów przygranicznych jest krokiem w dobrą stronę. - Z różnych względów ta obecność jest potrzebna i wskazana. Należę do publicystów, którzy od początku opowiadali się za tym, by dziennikarze mogli pracować na granicy, ale tylko ci, którzy uzyskali akredytację. Cieszę się, że weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która takie akredytacje przyznaje to ważna rzecz, myślę, że to pozwoli nam z innej perspektywy poznać ten konflikt - zaznaczyła.

Gość audycji przypominała, że w sytuacjach trwającego konfliktu dziennikarze narażeni są na niebezpieczeństwo. - Widzimy to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, tam nie może być armia dziennikarzy, nie może być tak, ze każdy, kto ma legitymację prasową, tam pojedzie i w dowolnym czasie i miejscu będzie filmował. Jeśli skończy się to źle, jakimkolwiek problemem dla jakiejkolwiek osoby, to nie dziennikarz będzie za to odpowiadał, tylko będziemy mieć pretensje do wojska czy straży granicznej. Trzeba mieć trochę pokory i podporządkować się regułom wojny hybrydowej - mówiła Joanna Hajdasz.

Posłuchaj
11:21 PR24_mp3 2021_12_07-13-46-19.mp3 Joanna Hajdasz o obecności dziennikarzy na granicy polsko-białoruskiej (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Joanna Hajdasz

Data emisji: 07.12.2021

Godzina emisji: 13.46

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem