more_horiz
Wiadomości

Święto Objawienia Pańskiego. Prof. Strzałkowska: symboliczne i jedno z najbardziej pierwotnych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 21:45
- Ewangelia nie mówi o królach, lecz o mędrcach, którzy przybyli ze wschodu. Mają oni być symbolem tego, że uznają w Jezusie mesjasza i króla, oczekiwanego nie tylko przez wyznawców wywodzących się z judaizmu, ale przez cały świat. - mówiła prof. Barbara Strzałkowska, biblistka (UKSW).
06.01.2022. Orszak Trzech Króli w Gdańsku, Tematem tegorocznego orszaku z okazji święta Trzech Króli jest świętowanie, a hasłem Dzień dziś wesoły.
06.01.2022. Orszak Trzech Króli w Gdańsku, Tematem tegorocznego orszaku z okazji święta Trzech Króli jest świętowanie, a hasłem “Dzień dziś wesoły". Foto: PAP/Adam Warżawa

Kościół katolicki obchodzi dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego. W Polsce uroczystość ta nazywana jest także świętem Trzech Króli.

Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" w 668 miejscowościach w Polsce przeszły orszaki Trzech Króli. W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach poświęca się kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. 

Prof. Barbara Strzałkowska podkreślała, że święto Objawienia Pańskiego jest bardzo symboliczne i jest jednym z najbardziej pierwotnych spośród ustanowionych w Kościele.

Zaznaczyła także, że w poszczególnych tradycjach chrześcijańskich szczegóły tych wydarzeń są rożnie przedstawiane. - Nie wiemy do końca ani kim byli mędrcy, ani ilu ich było. Nasza tradycja przypisała im liczbę trzy i godność królewską, choć w różnych kościołach orientalnych ta liczba jest różna. To, że przybyli ze Wschodu, oznacza w pojęciu mieszkańców Palestyny tereny Persji, dzisiejszego Iranu. Tam rzeczywiście było wiele rozmaitych szkół magów, przepowiadaczy przyszłości. Spośród nich mieli wywodzić się mędrcy, którzy odczytali znaki na niebie, ujrzeli gwiazdę i przybyli. Ten fragment ewangelii ma w sobie bardzo dużo elementu legendarnego, chodziło o to, by podkreślić, że inne kultury przybywają oddać pokłon Jezusowi. To, co my o nich wiemy, dopisuje już dużo późniejsza tradycja, bardzo często średniowieczna - zwracała uwagę.

- W ewangeliach dzieciństwa Jezusa nie chodzi tylko o faktografię, ale o znaczenie, to jest o wiele ważniejsze dla mentalności bliskowschodniej. Nie chodzi o to, by pytać, co i gdzie się wydarzyło, ale jakie to miało znaczenie. Zaś znaczeniem pokłonu mędrców było to, że cały świat uznawał w tym nowonarodzonym dziecku Boga - zaznaczyła ekspert.

Posłuchaj
23:26 PR24_mp3 2022_01_06-20-34-21.mp3 Prof. Barbara Strzałkowska o święcie Objawienia Pańskiego (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj również:

6 stycznia przypada też w Kościele Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Środki zbierane w kościołach są przeznaczone na wsparcie dla 1800 misjonarzy i misjonarek z Polski posługujących w 99 krajach.

Więcej w zapisie audycji 

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość audycji: prof. Barbara Strzałkowska

Data emisji: 6.01.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem