more_horiz
Wiadomości

Inflacja w grudniu. Dziś poznamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 02:08
Główny Urząd Statystyczny poda dziś dane o inflacji w grudniu. Według szybkiego szacunku, który GUS opublikował tydzień temu - ceny towarów i usług w poprzednim miesiącu w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku wzrosły o 8,6 procent.
Według szybkiego szacunku ceny towarów i usług w poprzednim miesiącu w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku wzrosły o 8,6 procent.
Według szybkiego szacunku ceny towarów i usług w poprzednim miesiącu w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku wzrosły o 8,6 procent.Foto: eldar nurkovic/Shutterstock

Paweł Cymcyk z DNA Rynków spodziewa się, że ostateczny odczyt wyniesie 8,5 procent. - Będzie to minimalnie mniej niż odczyt sprzed tygodnia, ale jednocześnie bardzo wysoko i rekordowo w skali polskiej gospodarki - dodał. Przypomniał, że tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od blisko 20 lat.
W całym 2022 roku spodziewa się inflacji na poziomie co najmniej 7,5 procent.

Dane GUS poznamy o 10-tej.

Szacunki ekspertów

Eksperci uważają, że wzrost cen w 2022 r. wyniesie średnio 7-8 procent. Najbardziej - nawet powyżej 9 proc. - ceny wzrosną w tym miesiącu. Zwracają uwagę na pozytywne działanie tarcz antyinflacyjnych. Uważają jednocześnie, że czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych.

W styczniu br. inflacja CPI wzrośnie powyżej 9,0 proc. r/r wyznaczając szczyt tej części cyklu - szacują analitycy PKO BP odnosząc się do piątkowych danych GUS.

Analitycy PKO BP w swoim komentarzu wskazali, że inflacja CPI w grudniu (wg szacunku flash) osiągnęła najwyższy poziom od listopada 2000 r. Dodali, że w lutym inflacja może spaść nawet o 2 pp. - zakładając spadek VAT na paliwa i żywność.

W ocenie ekonomistów PKO BP odnotowany w grudniu "kolejny, silny wzrost inflacji" przypieczętuje podwyżkę stóp procentowych w lutym o kolejne 50 pb. "Nadal oczekujemy, że nie będzie to jeszcze ostatni ruch w cyklu podwyżek stóp, którego zasięg szacujemy na ok. 3,5 proc." - wskazali.

Posłuchaj
00:24 11500282_1.mp3 GUS poda dziś dane o inflacji w grudniu. (IAR)

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem