Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Prof. Jabłoński: konsekwentne działania rządu
- Rządzący pokazują, że można obniżać ceny, daje się to czynić za pomocą obniżki danin, obciążeń nakładanych na społeczeństwo, w sytuacji gdy jest to konieczne. To jest widziane i doceniane - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
2022-02-01, 09:55
Od dziś spada VAT na paliwo z 23 do 8 procent. W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej niższy VAT obejmie też między innymi prąd, ogrzewanie, gaz ziemny i nawozy.
Zapisy drugiej tarczy antyinflacyjnej zostały wprowadzone na pół roku, czyli będą obowiązywały do końca lipca. Ich celem jest obniżenie tempa, w jakim rosną ceny towarów i usług konsumpcyjnych.
Prof. Arkadiusz Jabłoński komentował rozwiązania wprowadzone w ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej. - Warto pamiętać, żeby rozwiązań tarczy antyinflacyjnej nie odbierać jako regulowania cen przez rząd. W momencie gdy zaczną one rosnąć, może być to odebrane jako przekaz, że rząd coś obiecał i tego nie zrobił. Warto podkreślać, że jest to działanie, które rząd ma do dyspozycji, obniżanie podatków. Zobaczymy, jak to zadziała, ale obniżka cen benzyny może być pozytywnym efektem, który może się utrzymać dłużej - ocenił.
Gość audycji był pytany, czy działania te przełożą się na poparcie dla rządu. -Zależy to od tego, na ile ludzie docenią zaangażowanie w regulację rynku. W Polsce przez długi czas byliśmy kształceni, że zbyt duże ingerencje w rynek są w dłuższym okresie niedobre. Trzeba pokazywać, na czym ta logika interwencji polega, tak by nie zostało to przedstawione jako "gierkowski" czy socjalistyczny model regulowania cen - zwrócił uwagę.
REKLAMA
- Wysokie poparcie dla rządu wynika z pewnej konsekwencji działania, pokazywania, że jesteśmy od rozwiązywania problemów, które jeśli chodzi o logikę funkcjonowania nowoczesnych państw, były odebrane wprost spod działania rządów - zaznaczył socjolog.
Posłuchaj
W ramach pakietu zmian podatkowych z 23 do 8 procent obniżony zostanie VAT na paliwa, co spowoduje spadek ceny o kilkadziesiąt groszy na litrze paliwa. W pakiecie zmian znajduje się także obniżka VAT do zera na podstawowe produkty spożywcze, VAT na gaz z 8 do 0 procent oraz obniżka VAT do 5 procent na ogrzewanie. Rolnicy mają skorzystać również na obniżonym do 0 procent VAT na nawozy sztuczne.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński
Data emisji: 01.02.2022
Godzina emisji: 07.48
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA