Kryzys na Ukrainie. Marcin Porzucek: liczę na to, że opozycja będzie nas wspierać
- Już pod koniec zeszłego roku wskazywaliśmy na potencjalne zagrożenie wojną na Ukrainie, gdy nie wszyscy w to jeszcze wierzyli. Przypominam bardzo aktywne spotkania z przedstawicielami państw nadbałtyckich i Grupy Wyszehradzkiej, partnerami z Niemiec, Francji, UE i NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek (PiS). W audycji udział wzięła również Bożena Żelazowska (PSL).
2022-02-21, 09:25
Lider PO Donald Tusk zorganizował w czwartek w Warszawie spotkanie na temat bezpieczeństwa, w którym wzięli udział byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Obecni też byli dawni szefowie MON, MSZ i MSW: Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, Adam Daniel Rotfeld i Bartłomiej Sienkiewicz, a także generałowie w stanie spoczynku.
"Jako Polska mówimy i powinniśmy mówić jednym głosem"
Bożena Żelazowska przypominała, że posłowie PSL od momentu, kiedy pojawił się konflikt na Ukrainie, podkreślali, że w tej sprawie polscy politycy powinni mówić jednym głosem. - Apelowaliśmy do prezydenta, aby zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, tak się stało i zostało tam wypracowane wspólne stanowisko. Pamiętajmy, że jesteśmy krajem przyfrontowym, to nas dotyczy - zaznaczyła.
- Polska scena polityczna nie jest podzielona, nic złego się nie stało, że Donald Tusk zwołał spotkanie z udziałem generałów, byłych prezydentów, mówiono o naszym bezpieczeństwie. Głosy na tym spotkaniu były propolskie, nie antagonizowały. Jeżeli zostało wypracowane mądre stanowisko, należy je również wziąć pod uwagę. Jako Polska mówimy i powinniśmy mówić jednym głosem. Sytuacja jest trudna, jest poważna, może trwać kilka lat. Wszystkie siły polityczne powinny tu mówić jednym głosem i wspólnie uczestniczyć w dialogu z Zachodem - mówiła poseł.
"Musimy pokazywać jedność zarówno na polu krajowym, jak i międzynarodowym"
Marcin Porzucek zauważył, że w sprawie Ukrainy potrzebne jest zarówno wspólne działanie z organami UE i NATO, jak i współpraca w Polsce, razem z opozycją. - Było widać, że opozycja niezbyt chętnie chce rozmawiać, krytykuje, zupełnie niepotrzebnie szuka niuansów, przerabiając scenariusz sprzed pół roku, gdy mieliśmy nasilony konflikt i kwestie migracyjne na granicy z Białorusią. Teraz Polacy żądają jedności i faktycznie w ostatnich dniach opozycja wstrzymuje się z krytycznymi działaniami - ocenił.
REKLAMA
- Donald Tusk ma pewien problem, nie potrafi się powstrzymywać od mentorskiego wskazywania, co należy robić, a w tym momencie nie ma mandatu społecznego, nie jest demokratycznie wybranym parlamentarzystą. Liczę mimo wszystko na to, że opozycja będzie nas wspierać w tej bardzo trudnej sytuacji (…) Musimy być razem, pokazywać jedność zarówno na polu krajowym, jak i międzynarodowym, wydaje się, że idziemy w dobrą stronę - komentował.
Posłuchaj
Polska - na wniosek Ukrainy - zwoła nadzwyczajne posiedzenie Stałej Rady OBWE w celu omówienia kryzysu na Wschodzie i sposobów dyplomatycznego zażegnania konfliktu. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek.
Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji. Prezydent USA Joe Biden stwierdził, że ma powody uważać, że "Władimir Putin podjął już decyzję o ataku". W ostatnim czasie państwa zachodnie czyniły intensywne zabiegi dyplomatyczne, aby powstrzymać rosyjską inwazję. Moskwa zaprzecza, jakoby miało dojść do wojny.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Marcin Porzucek, Bożena Żelazowska
Data emisji: 21.02.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 08.06
REKLAMA