Zostaną otwarte korytarze humanitarne z Mariupola i Wołnowachy. Jest zobowiązanie Rosji

Władze Ukrainy przekazały informację, że Rosjanie zobowiązali się do umożliwienia utworzenia korytarzy humanitarnych Mariupolu i Wołnowasze. Miasta te od kilku dni oblężone i ostrzeliwane przez Rosjan. Korytarze humanitarne mają umożliwić m.in. ewakuację rannych cywilów. Wstrzymanie ognia miało się rozpocząć w godzinach porannych.

2022-03-05, 09:59

Zostaną otwarte korytarze humanitarne z Mariupola i Wołnowachy. Jest zobowiązanie Rosji

O obietnicy Rosjan poinformował doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Jak zaznaczył, jeśli plan się powiedzie, możliwe będzie dodanie kolejnych miast do listy. Informacje potwierdził także mer Mariupola Wadym Bojczenko. 

Mer Mariupola  napisał w komunikatorze Telegram, że zawieszenie broni i korytarze humanitarne pozwolą na rozpoczęcie przywracania działania krytycznej infrastruktury w mieście - prądu, wody i łączności mobilnej. Da to też możliwość odnowienia zapasów żywności i leków.

Mariupol i Wołnowacha to miejsca najbardziej zaciekłych rosyjskich ataków w obwodzie donieckim; ich infrastruktura została faktycznie zniszczona, a w mieście doszło właściwie do ludobójstwa - pisze w sobotę portal Ukraińska Prawda.

Rosjanie łamią postanowienia

Serwis zaznacza, że Rosja nieraz łamała swoje zobowiązania i przypomina o tzw. kotle iłowajskim. W sierpniu 2014 r. pod Iłowajskiem oddziały ukraińskie zostały otoczone przez przeważające siły separatystów i wojska Federacji Rosyjskiej. Ukraińskim jednostkom zaproponowano warunki wyjścia z okrążenia, jednak 29 sierpnia 2014 roku, wbrew ustaleniom, rosyjskie siły otworzyły ogień z broni ciężkiej do kolumn ukraińskich żołnierzy.

REKLAMA


Czytaj także:

Posłuchaj

Posłuchaj

Rosjanie zobowiązali się do umożliwienia stworzenia korytarzy humanitarnych Mariupolu i Wołnowasze - relacja Pawła Buszki (IAR) 0:36
+
Dodaj do playlisty

 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

REKLAMA

es

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej