Ukraina wstąpi do UE? Wojciech Przybylski: to historyczny moment
- W UE stały się rzeczy przełomowe. Poprzez to, że odblokowały się Niemcy, stało się możliwe podjęcie strategicznych decyzji ws. wsparcia wojskowego Ukrainy poprzez budżet UE. To sytuacja bez precedensu - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski (Visegrad Insight, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu).
2022-03-11, 13:11
Unijni przywódcy na nieformalnym szczycie w Wersalu uzgodnili tekst deklaracji w sprawie Ukrainy. W dokumencie zapisano między innymi, że Ukraina należy do europejskiej rodziny. Przypomniano również, że Kijów złożył wniosek o członkostwo w Unii, a tą inicjatywą zajmie się teraz Komisja Europejska. Przyjęta deklaracja nie mówi wprost o statusie kandydata dla Ukrainy.
Wojciech Przybylski podkreślał wagę tych deklaracji. - To historyczny moment w Unii Europejskiej, dotychczas Ukraina nie była na ścieżce przystąpienia do UE, była "zaparkowana" w ramach Partnerstwa Wschodniego. Wydawało się, że świat jest ułożony, będzie się dzielił na państwa w UE i obszarze buforowym. To już jest nieaktualne - ocenił i zaznaczył, że ta sytuacja dotyczy całej Europy i jej obszaru działania.
- To historyczny moment, o którym będziemy pamiętać i ze względu na Ukrainę, i ze względu na decyzje wspólnoty wszystkich państw. Te państwa, które miały zastrzeżenia i swoje interesy, dostosowały się jako blok europejski i podjęły tę wspólną decyzję - dodał.
Jak zauważył gość audycji, badania opinia publicznej pokazują, że społeczeństwa Francji, Niemiec, Włoch i Polski w co najmniej 80-90 proc. solidaryzują się we wszystkich możliwych wymiarach z Ukrainą i są absolutnie krytyczne wobec postępowania Rosji. - To jest moment dla rządów tych państw, by podjąć trudne decyzje - podkreślał.
REKLAMA
- Ten historyczny moment daje możliwości zmiany kierunku i wyjścia z pewnych niekorzystnych interesów, w które państwa UE były uwikłane, nie tylko jako rządy, ale w rozumieniu różnych firm i korporacji, które teraz nie mają się jak wyłamać. To są historyczne momenty z punktu widzenia bezpieczeństwa europejskiego - powiedział ekspert.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Gość audycji komentował także działania wojsk rosyjskich na Ukrainie i prowadzone pomiędzy stronami konfliktu negocjacje. - Te rozmowy muszą się odbywać, nawet jeżeli za każdym razem Rosjanie kłamią, oszukują, bo stawką jest ludzkie życie. Każdy odpowiedzialny przywódca ukraiński musi podejmować takie próby - zaznaczył.
- Ukraińcy udowodnili Rosjanom, że nie poddają się, wbrew ich założeniom, i dlatego ta dyplomacja jest kontynuowana. Gdyby Ukraińcy okazywali uległość, Rosjanie w ogóle nie chcieliby z nimi rozmawiać. Te małe sygnały są wysyłane ze strony Rosji, słyszymy, że nie chce ona zmieniać władz, zmniejszyła apetyt kierowany wobec operacji wojskowej, mówi już o mniejszych celach. To niewątpliwie zasługa determinacji strony ukraińskiej i bohaterskiej postawy całego państwa - mówił Wojciech Przybylski.
REKLAMA
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że Komisja Europejska chce podwojenia unijnej pomocy wojskowej dla Ukrainy i zaproponowała przeznaczenie na ten cel kolejnych 500 milionów euro.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Wojciech Przybylski
Data emisji: 11.03.2022
Godzina emisji: 11.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA