"Radia Wolności" na polskieradio.pl
Portal Polskiego Radia udostępni tysiące archiwalnych nagrań m.in. Radia Wolna Europa. 13 stycznia pod patronatem portalu odbędzie się konferencja z udziałem b. szefów i dziennikarzy rozgłośni.
2011-01-06, 10:56
Posłuchaj
Już w przyszłym tygodniu na portalu polskieradio.pl pojawi się 10 tysięcy archiwalnych dźwięków Radia Wolna Europa i innych rozgłośni nadających przed 1989 rokiem do Polski.
W tym celu w portalu Polskiego Radia uruchomiony zostanie specjalny serwis internetowy „Radia Wolności”. W związku z udostępnieniem, na niespotykaną dotychczas skalę, materiałów z archiwum Rozgłośni Polskiej RWE, 13 stycznia, pod patronatem Portalu Polskiego Radia, odbędzie się konferencja z udziałem zagranicznych gości - dawnych szefów i dziennikarzy kierujących programem Rozgłośni Polskiej RWE, sekcji polskich BBC, Radia France Internationale i Deutsche Welle. W konferencji uczestniczyć będą również byli pracownicy Radia Solidarność.
Andrzej Mietkowski - dyrektor portalu polskieradio.pl i były szef warszawskiego biura Radia Wolna Europa podkreśla, że radio chce przypomnieć, a niektórym uzymsłowić, znaczenie rozgłośni, które wtedy nadawały.
W wyniku porozumienia z Narodowym Archiwum Cyfrowym i działającym wciąż Radiem Wolna Europa, Polskie Radio dostało prawo najpierw do cyfryzacji, a następnie umieszczenia na stronach internetowych około 20 tysięcy dźwięków, które pozostały po polskich rozgłośniach za granicą.
REKLAMA
Andrzej Mietkowski tłumaczy, że jest to archiwum skopiowanych taśm zdeponowanych od piętnastu lat w Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie. Portal i archiwum Polskiego Radia przez ostanich kilka miesięcy digitalizowały te treści. - Doprowadziliśmy do tego, że po raz pierwszy od 1989 roku mamy dostęp do cyfrowej wersji archiwów Radia Wolnej Europy, Radia France Internationale, polskiej sekcji BBC - powiedział IAR dyrektor portalu polskieradio.pl.
Polskie Radio będzie sukcesywnie udostępniać kolejne archiwalne dźwięki wraz z opisami. Docelowo ma się znaleźć na stronach Polskiego Radia po półtora tysiąca dźwięków z BBC i RFI oraz 18 tysięcy dźwięków z RWE. Wyszukiwarka według nazwisk, nazw geograficznych i wydarzeń pozwoli na zorientowanie się w tym zasobie.
agkm
REKLAMA