more_horiz
Wiadomości

MSZ: Polska nie uznaje tzw. "wyborów prezydenckich" przeprowadzonych w Cchinwali w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 23:18
Polska nie uznaje legalności tzw. "wyborów prezydenckich" przeprowadzonych w niedzielę przez separatystyczne władze Cchinwali, na obszarze gruzińskiego regionu Cchinwali/Osetii Południowej - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Resort dyplomacji potwierdził pełne i niezmienne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji
Resort dyplomacji potwierdził pełne i niezmienne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej GruzjiFoto: gov.pl

W oświadczeniu polski resort dyplomacji potwierdził pełne i niezmienne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

"Ponownie wzywamy Federację Rosyjską do wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z porozumienia pokojowego z 2008 r" - zaapelowało MSZ.

W 2008 r. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową - regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium.

W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej - Abchazji.

Tbilisi uważa te regiony za okupowane przez Moskwę.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także