more_horiz
Wiadomości

"Odblokujmy porty". Zełenski chce uniknięcia kryzysu żywnościowego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:52
Prezydent Ukrainy rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o wsparciu dla Londynu dla Kijowa. "Musimy współpracować, by uniknąć kryzysu żywnościowego i odblokować ukraińskie porty " - napisał na Twitterze.
Port w Odessie jest zablokowany od początku wojny.
Port w Odessie jest zablokowany od początku wojny. Foto: Aisedora / Shutterstock.com

"W ramach regularnego dialogu przeprowadziłem kolejną rozmowę telefoniczną z Borisem Johnsonem. Rozmawialiśmy o zwiększeniu wsparcia obronnego dla Ukrainy, wzmożeniu pracy nad gwarancjami bezpieczeństwa, dostawach paliwa na Ukrainę" - przekazał Wołodymyr Zełenski.

Jak podkreślił, "musimy współpracować, by zapobiec kryzysowi żywnościowemu i odblokować ukraińskie porty". 

Litwa proponuje międzynarodową koalicję, by usunąć blokadę portu w Odessie

Rosyjska blokada portów na Ukrainie wstrzymała eksport zbóż, których Ukraina jest ważnym producentem. Rodzi to obawy o kryzys żywnościowy, który zagraża szczególnie najbiedniejszym krajom świata. Kilka dni temu z pomysłem sformowania międzynarodowej koalicji, która pozwoli na odblokowanie portu w Odessie wystąpiła Litwa.

- Jest szansa na stworzenie koalicji państw, które zapewniłyby okręty lub samoloty stacjonujące na Morzu Czarnym i pozwalające na to, by statki ze zbożem mogły opuścić port w Odessie - stwierdził szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis na antenie Sky News. Dodawał, że byłaby to misja humanitarna, a nie wojskowa.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem