Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. MZ podało nowe dane
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 27 grudnia 2020 r., czyli rozpoczęcia w Polsce szczepień przeciw COVID-19, podano 54 mln 527 tys. 617 szczepionek.
2022-06-05, 11:47
W Polsce dostępne są dwudawkowe szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Novavax oraz jednodawkowa Johnson & Johnson.
Szczepienia w Polsce. Statystyki
Zgodnie z opublikowanymi w niedzielę 5 czerwca br. danymi, w pełni zaszczepiono 22 mln 502 tys. 473 osoby. Podano też 11 mln 885 tys. 577 dawek przypominających.
Po podaniu ponad 54,5 mln dawek zgłoszono 18 tys. 611 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
Stan zagrożenia epidemicznego
Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.
REKLAMA
Ta zmiana nie oznacza jednak, że koronawirus nie stanowi już zagrożenia w Polsce. - Latem będą pojedyncze zakażenia, natomiast jesienią wirus znowu o sobie przypomni - ocenia były Główny Inspektor Sanitarny doktor Marek Posobkiewicz. - Nie będzie to jednak epidemia we wcześniejszym wydaniu. Zakażeń może być bardzo dużo, ale najcięższe zachorowania i zgony będą dotyczyły tych osób, które do tej pory ani razu nie zachorowały ani się nie zaszczepiły - dodał doktor.
Podobnego zdania jest wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - Koronawirus nie znika. Jest i będzie, przy tym uodpornieniu populacji - liczbie zachorowań i zaszczepienia - będzie się utrzymywał nadal na jakimś poziomie dziennych zachorowań - ocenił ekspert. Zaznaczył, że szczepienie ani przechorowanie nie chronią przed zakażeniem. - Pewien odsetek osób choruje po raz drugi, a to tylko skraca okres emisji wirusa - zaznaczył profesor.
- Co z niewykorzystanymi szczepionkami przeciw COVID-19? Prof. Gut o możliwych scenariuszach
- Koniec stanu epidemii. Wiceminister zdrowia: koronawirus nie zniknął
- Koronawirus w Polsce. Będą powszechne szczepienia czwartą dawką? Prezes URPL wyjaśnia
- Koniec stanu epidemii. Sałek: powoli wracamy do normalnego funkcjonowania
Zobacz także: Adam Niedzielski w audycji "Sygnały dnia"
REKLAMA
nj
REKLAMA