more_horiz
Wiadomości

"The Romantic". Wyjątkowa wystawa w Paryżu w ramach Roku Polskiego Romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 01:21
W paryskiej galerii Celal w piątek odbył się wernisaż - inauguracja instalacji multimedialnej "The Romantic" w ramach Roku Polskiego Romantyzmu.
Wystawę można oglądać do 17 września
Wystawę można oglądać do 17 wrześniaFoto: Materiał promocyjny

"The Romantic" to pokaz organizowany z okazji 200. rocznicy pierwszego wydania "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza. Data ta jest symbolicznie uważana za początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze.

Podczas wernisażu artyści Maria Niklińska oraz Philippe Tłokiński odczytali wiersze Mickiewicza w języku francuskim i polskim.

Instalacja próbuje skłonić widza do odpowiedzi na pytania, czy: "wprowadzenie arcydzieła literatury romantycznej w przestrzeń miasta skupionego na dobrach konsumpcyjnych ma sens? Czy można wywołać wrażenie Sublime poprzez wciągającą projekcję wideo?" - wyjaśnia kurator projektu Mikołaj Baliszewski.

Projekt zorganizowany został przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu oraz ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Roku Polskiego Romantyzmu. Narodowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Czytaj także:

kmp

Zobacz także

Zobacz także