Problemy Putina po wyzwoleniu Chersonia? Dr Olchowski: zbudował wokół siebie szczelny system bezpieczeństwa
- Problemy ma armia, wali się gospodarka, ale aparat bezpieczeństwa, to na czym władcom Rosji zawsze najbardziej zależało, jest nietknięty. Nie oczekujmy, że będą "Idy marcowe" i ktoś z otoczenia Putina wbije mu nóż - dr Jakub Olchowski, Kierownik Zespołu Wschodniego w Instytucie Europy Środkowej, UMCS.
2022-11-13, 20:15
W piątek władze Ukrainy poinformowały o odzyskaniu kontroli nad Chersoniem. Położony na południu Ukrainy Chersoń, główny ośrodek obwodu chersońskiego, przylegającego do anektowanego Krymu, był jedynym miastem obwodowym, które udało się zająć Rosjanom po 24 lutego br. Doszło do tego w pierwszych dniach inwazji. Po ponad ośmiu miesiącach okupacji strona rosyjska ogłosiła wycofanie swoich wojsk z prawego (zachodniego) brzegu Dniepru.
Dr Jakub Olchowski komentował wyzwolenie Chersonia przez siły ukraińskie i możliwe skutki sytuacji na froncie dla elit w Rosji. - W otoczeniu Putina coraz bardziej narastają konflikty, to napięcie i krytyka idzie ze strony jeszcze niedawno niespodziewanej, np. Prigożyna, szefa "Wagnerowców" Minister Szojgu jest również od dłuższego czasu krytykowany, cieszy się łaskami Putina, ale pamięta mu się w kręgach wojskowych, że on nigdy nie służył w wojsku, a na obecne stanowisko przyszedł z innego ministerstwa - przypominał ekspert.
- Możemy z pewnym napięciem przyglądać się temu, ale takie "walki buldogów pod dywanem" to nic nowego nie tylko w Rosji, ale na każdych szczytach władzy (…). Trzeba pamiętać, że Putin, jako byłby funkcjonariusz KGB, zbudował przez te lata wokół siebie bardzo skomplikowany i szczelny system bezpieczeństwa i ten system jest nietknięty - zauważył gość audycji.
Posłuchaj
Wycofanie się wojsk rosyjskich z Chersonia tworzy tarcia ideologiczne pomiędzy Władimirem Putinem i twardogłowymi zwolennikami inwazji na Ukrainę; prokremlowski ideolog Aleksander Dugin otwarcie skrytykował Putina - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
REKLAMA
W najnowszej analizie, opublikowanej w sobotę wieczorem (czasu lokalnego), ISW ocenia, że tarcia te osłabiają pewność "co do zaangażowania i zdolności Putina do spełnienia jego wojennych obietnic". Jak ocenia think tank, silnie zideologizowani zwolennicy wojny należący do elektoratu Putina są coraz mniej zadowoleni, ponieważ Kreml nie jest zdolny do spełnienia maksymalistycznych celów inwazji - zajęcia całej Ukrainy i obalenia jej władz.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Jakub Olchowski
Data emisji: 13.11.2022
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
PR24/ka/pp
REKLAMA