32. rocznica wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie

W wyniku eksplozji w gmachu, w którym mieścił się bank PKO zginęło 49 osób a ponad 100 zostało rannych.

2011-02-15, 07:34

32. rocznica wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie
. Foto: fot. Adik7swiony/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Zofia Błażejek, jedna z byłych pracownic banku, wspomina eksplozję
+
Dodaj do playlisty

Wybuch nastąpił 15 lutego 1979 roku o godzinie 12.37. W 32. rocznicę wybuchu, na miejscu tragicznych wydarzeń odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary eksplozji. Pod pamiątkową tablicą zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Udział w uroczystości wezmą: rodziny ofiar katastrofy, przedstawiciele Rady Nadzorczej i Zarządu oraz pracownicy PKO Banku Polskiego.

32 lata temu tragedia wzbudziła ogromne emocje. PRL-owskie władze cenzurowały bowiem informacje i komentarze na temat przyczyn wybuchu oraz liczby ofiar. Komitet Centralny PZPR wydawał dyspozycje, którym redakcjom wolno było publikować materiały dotyczące katastrofy. Spekulowano na temat możliwości podłożenia bomby w budynku banku. Do dziś niektórzy poddają w wątpliwość oficjalne wyjaśnienie przyczyn eksplozji.

Według ustaleń, do jakich doprowadziło dwumiesięczne śledztwo prowadzone przez prokuraturę, jedyną przyczyną tragedii był wybuch gazu. W samej Rotundzie nie było instalacji gazowej, jednak gaz nagromadził się w sąsiednim budynku i wskutek wadliwej instalacji dostał się do kanału telekomunikacyjnego, a nim do podziemi Rotundy. Tam doszło do eksplozji.

"Rotunda pękła jak bańka mydlana"

Do eksplozji doszło na dwadzieścia parę minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w banku PKO znajdowało się około 170. pracowników i 300. klientów. W momencie wybuchu cały gmach uniósł się nagle, niczym - jak relacjonowali świadkowie zdarzenia - "bańka mydlana", po czym "pękł" - z przeszklonych ścian, na ulice runęły tafle szkła, wewnątrz zaś do podziemi archiwum zapadły się wszystkie kondygnacje budynku. Uszkodzone zostały także sąsiednie wieżowce.

Gmach Rotundy został zniszczony w 70 procentach. Nieuszkodzona pozostała jedynie jego stalowa konstrukcja nośna. Bezpośrednio po katastrofie rozpoczęto odbudowę gmachu, w którym do dziś znajduje się jeden z oddziałów PKO BP.

IAR,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej