Większość badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski. Jest nowy sondaż
73 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, przeciwnego zdania jest 23 proc. - wynika z lutowego badania CBOS. Ponadto zgodnie z sondażem 81 proc. popiera przyjmowanie w Polsce uchodźców, przeciwko jest 14 proc. Według CBOS zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski w wojnie na Ukrainie "zdecydowanie" widzi 28 proc. respondentów, a 45 proc. - "raczej". Zdaniem 20 proc. ta wojna raczej nie zagraża bezpieczeństwu kraju, a zdaniem 3 proc. zdecydowanie nie zagraża. Odpowiedź "Trudno powiedzieć" wybrało 4 proc.
2023-03-09, 14:10
"Odsetek badanych mających poczucie, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, spadł o 6 punktów procentowych (73 proc. wobec 79 proc. w styczniu). Należy przy tym pamiętać, że odsetek ten niemal od roku utrzymuje się w przedziale 70-79 proc., a zatem obecny wynik nie stanowi odchylenia od normy" - zauważył CBOS.
Według sondażu 37 proc. badanych uważa, że wojna zakończy się rezygnacją Ukrainy z części terytorium. 22 proc. sądzi z kolei, że to Rosja się wycofa z zaatakowanych terenów, a 12 proc., że wycofa się także z terytoriów Ukrainy zajętych w 2014 roku. 4 proc. twierdzi natomiast, że Rosja podporządkuje sobie całą Ukrainę. 26 proc. odpowiedziało "Trudno powiedzieć".
Ocena działań NATO
Większość respondentów pozytywnie wypowiedziała się o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. 81 proc. badanych popiera przyjmowanie uchodźców przez Polskę, w tym 30 proc. zdecydowanie. Przeciwko temu jest 14 proc., z czego 4 proc. zdecydowanie. 5 proc. wybrało odpowiedź "Trudno powiedzieć". Ponadto 46 proc. badanych deklaruje, że oni lub ktoś z ich gospodarstwa domowego dobrowolnie i nieodpłatnie pomagają uchodźcom. Reszta, 54 proc., nie udziela takiej pomocy.
REKLAMA
Pomoc uchodźcom wystarczająca
W ocenie 67 proc. pomoc oferowana przez Polskę uchodźcom jest wystarczająca. Za zbyt dużą uznaje ją 26 proc., a zbyt małą - 3 proc. 5 proc. nie wypowiedziało się w tej kwestii. CBOS zapytał też badanych, jak oceniają postawę poszczególnych państw wobec wojny w ciągu roku. Najwięcej pozytywnych ocen zdobyła Polska - 90 proc., a także Stany Zjednoczone - 82 proc. i Wielka Brytania - 65 proc. Najbardziej krytycznie ocenione zostały Węgry z 54 proc. negatywnymi opiniami i 8 proc. pozytywnymi. Z kolei postawę Niemiec źle oceniło 43 proc., a 22 proc. dobrze. Postawę Francji i Turcja najczęściej oceniono "ani dobrze, ani źle" (odpowiednio 32 proc. i 31 proc.), przy czym oba te kraju dostały więcej ocen negatywnych niż pozytywnych.
Takie same pytania
CBOS przekazał, że badanie to przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI).
"We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 19 lutego 2023 roku na próbie liczącej 982 osoby (w tym: 58,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. - CATI i 15,7 proc. - CAWI)" - podał CBOS.
REKLAMA
- Ukraińska armia nie wycofa się z Bachmutu. "Ta bitwa ma kilka wymiarów"
- Bezbronny jeniec zamordowany przez Rosjan. Zełenski: znajdziemy zabójców
pg,iar
REKLAMA