more_horiz
Wiadomości

Leopardy dla Ukrainy. Szef MON: przekazaliśmy kolejne 10 maszyn

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 12:45
Polska przekazała Ukrainie kolejnych dziesięć czołgów Leopard 2A4 - poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej dodał, że wraz z koalicją innych państw, nasz kraj sformował dla broniącego się przed rosyjską agresją batalion leopardów.
Wicepremier Mariusz Błaszczak: Polska przekazała Ukrainie kolejne czołgi Leopard 2A4
Wicepremier Mariusz Błaszczak: Polska przekazała Ukrainie kolejne czołgi Leopard 2A4Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Przekazaliśmy kolejnych 10 czołgów Leopard 2A4 Ukrainie. Zakończył się też proces szkolenia ukraińskich czołgistów na tych czołgach. Doprowadziliśmy do tego, że został złożony cały batalion złożony z Leopardów 2A4. W ten sposób, w ramach międzynarodowej koalicji, wspieramy Ukrainę - oświadczył Mariusz Błaszczak.

Koalicja czołgowa

W skład przekazanego batalionu weszły też pojazdy z Kanady i Norwegii (po 8 leopardów) i 6 czołgów z Hiszpanii. - Rozmawiałem z minister obrony Hiszpanii Margaritą Robles - może [dostarczą] jeszcze 4 dodatkowe czołgi - stwierdził wicepremier.

Szef MON poinformował również, że Polska przygotuje hub, który będzie serwisował Leopardy dla Ukrainy. - Ten hub będzie w zakładach "BUMAR-ŁABĘDY" - mówił.

Posłuchaj
00:19 12240814_1.mp3 Szef MON Mariusz Błaszczak o batalionie leopardów dla Ukrainy (IAR) 

Przeszkoleni ukraińscy żołnierze są "mocno zmotywowani"

Szef MON podkreślił również, że ukraińscy żołnierze, szkoleni w obsłudze Leopardów na poligonie w Świętoszowie, zakończyli już szkolenie. Błaszczak zaznaczył, że sąd o doświadczeni wojskowi. - Przystąpili do wojska ukraińskiego w 2014, po ataku Rosji na Ukrainę. To żołnierze bardzo mocno zmotywowani, którzy przyjechali do Polski właściwie z linii frontu, w krótkim czasie posiedli odpowiednie umiejętności - mówił.

Czytaj również:

Szkolenie ukraińskich czołgistów przeprowadzili polscy instruktorzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, a także szkoleniowcy z Kanady i Norwegii. - Jestem przekonany, że są świetnie przygotowani, by wykorzystać czołgi Leopard zgodnie z przeznaczeniem - oświadczył szef MON.

ms/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także