"Polska jest wyjątkowa, jeśli chodzi o subkulturę depeszowców"
O zespole i jego fanach na konferencji naukowej na UMK w Toruniu będą rozmawiać literaturoznawcy, socjologowie, politolodzy, dziennikarze, muzykolodzy i kulturoznawcy.
2011-02-18, 14:34
Posłuchaj
Analiza tekstów i muzyki Depeche Mode, ale i spojrzenie na fenomen subkultury tego zespołu - to tematy, które poruszą dziś naukowcy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
-Jest o czym dyskutować, bo Polska jest krajem wyjątkowym, jeśli chodzi o subkulturę depeszowców - zapewnia Marcin Jurzysta, organizator konferencji.
- Koncerty grupy w Polsce za każdym razem gromadziły komplet publiczności. Depeche Mode to nie jest już tylko zespół, ale całe zjawisko kulturowe. To nie tylko muzyka, ale także sposób bycia - tłumaczy Jurzysta.
Początek konferencji w piątek (18 lutego) o godz. 16 w sali 206 Collegium
Maius. Zakończenie, przy dźwiękach utworów depeszów, w sobotę o godz. 21 w Klubie Art Cafe.
Szczegółowy program konferencji na stronie www.kulturoznawstwo.umk.pl.
Depeche Mode - brytyjska grupa muzyczna z kręgu elektronicznego popu. Powstała w 1980 roku w Basildon w Wielkiej Brytanii. Nazwa nawiązuje do francuskiego magazynu mody. W skład grupy wchodzą obecnie David Gahan, Andrew Fletcher i Martin Lee Gore.
Grupa ma wielu fanów na całym świecie, jak również w Polsce, gdzie tworzą oni dość charakterystyczną subkulturę. Nazywani są depeszowcami lub depeszami. Fani grupy spotykają się na organizowanych przez siebie zlotach oraz depotekach. Organizują się także w fanklubach.
IAR,kk,wikipedia.pl
REKLAMA