"Chopin. New Romantic" idzie na przemiał

MSZ zatrzyma dystrybucję kontrowersyjnego komiksu o Chopinie, a nakład zniszczy. Odpowiedzialni za publikację wylądują na dywaniku.

2011-02-22, 17:19

"Chopin. New Romantic" idzie na przemiał
Fragment okładki komiksowej antologii "Chopin New Romantic", wyd. Kultura Gniewu 2010. Foto: źr. www.kultura.com.pl

Posłuchaj

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski o komiksie
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Borkowski podkreślił, że bedą wyciągnięte konsekwencje służbowe wobec odpowiedzialnych za publikację.

Jak dodał, "pod godłem polskiego państwa, ze wsparciem ministerstwa spraw zagranicznych tego typu publikacje jak ten komiks nie mogą się ukazywać".

Komiks o Fryderyku Chopinie, sfinansowany przez polską ambasadę w Niemczech, zawiera wiele wulgaryzmów. Zwrócili na nie uwagę pracownicy polskiego konsulatu, przeglądający publikację.

"Na ch..j on tam stoi"

"Je...y cweloholokaust", "ta ci..a, co tu siedziała", "na ch..j on tam stoi", efekt koniowalenia" - takie zwroty wykorzystał autor jednego z komiksowych opowiadań, które wchodzi w skład antologii pt. "Chopin. New Romantic", opracowanej przez wydawnictwo Kultura Gniewu.

REKLAMA

Komiks ukazał się w grudniu 2010 r. Z informacji PAP wynika, że ze względu na kontrowersyjne fragmenty, przeznaczone dla dojrzałych odbiorców, na razie nie został rozpowszechniony w celach promocyjnych.

Publikacja napisana jest zarówno w języku polskim, jak i niemieckim, a jej autorzy to - jak zapewnia wydawca - uznani twórcy komiksów z Niemiec i Polski: Jakub Rebelka, Marcus "Mawil" Witzel, Jacek Frąś, Sascha Hommer, Krzysztof Ostrowski, Agata "Endo" Nowicka, Andreas Michale, Patryk Mogilnicki, Jan-Frederik Bandel, Monika Powalisz, Grzegorz Janusz. Wulgarne zwroty pojawiają się w jednym z opowiadań autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego. Akcja rozgrywa się w więzieniu, w którym ma się odbyć koncert artysty, przypominającego wyglądem Fryderyka Chopina.

"Nieortodoksyjne podejście do Chopina"

"To nieortodoksyjne, a czasami idące wręcz pod prąd i prowokacyjne podejście do postaci Fryderyka Chopina kreuje nie tylko zupełnie inny obraz słynnego Polaka, ale pokazuje także swobodę i siłę komiksowego medium. Wychodząc od Chopina, ale idąc za głosem serca, wyobraźni i artystycznej wrażliwości młodzi twórcy stworzyli oryginalny, niebanalny album, będący doskonałym akcentem na zakończenie Roku Chopinowskiego" - w ten sposób antologię opisuje Kultura Gniewu na swoich stronach internetowych.

Darmową publikację wydano w 2 tysiącach egzemplarzy, kosztem 27 tysięcy euro. Na okładce widnieje znak godła polskiego wraz z informacją, że wydawcą jest ambasada polska w Berlinie.

REKLAMA

Komiks miał się wpisywać w program promocji polskiej kultury w Roku Chopinowskim, zakładający wykorzystanie różnych form wyrazu artystycznego, tak by przekazać nieco inny od tradycyjnego obraz Polski za granicą.

Komiks zamiast do uczniów, trafił do magazynu.

Projekt, związany z Rokiem Chopinowskim, kosztował 30 tysięcy euro.

IAR/mch

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej