Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i Ojczyzny. "To nieszczęście nas połączyło"

Ksiądz infułat Jan Sikorski powiedział, że narodom wewnętrznie skłóconym grozi upadek. W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie modlono się - jak co miesiąc - w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i Ojczyzny.

2023-06-10, 23:29

Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i Ojczyzny. "To nieszczęście nas połączyło"
Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i Ojczyzny. "To nieszczęście nas połączyło". Foto: PAP/Rafał Guz

Ksiądz infułat Jan Sikorski w homilii przypomniał datę 10 kwietnia 2010 roku, kiedy wydawało się, że w obliczu tragedii narodowej Polacy się zjednoczą. Zwykle rodaków jednoczyła bieda. Jak, jednak przypomniał duchowny "katastrofa, pomimo, że była prawdziwą, dramatyczną biedą, straciliśmy bowiem ogromnie cenną elitę - prezydenci, politycy, społecznicy, kapłani, matki, ojcowie, pracownicy LOT - to wydawało się, że to nieszczęście nas połączyło" - powiedział.

"Trucizna politycznych emocji"

Jak dodał ksiądz infułat, reakcja Polaków na tragedię Smoleńską była wieloraka. Tłumy ludzi przyjeżdżały z Polski, ale też i z zagranicy by oddać hołd ofiarom katastrofy. Wtedy reakcja Polaków była jednoznaczna i budziła nadzieję, że nastąpi dobra zmiana.

 - Ale potem znów się rozlała trucizna politycznych emocji, wbrew wszelkim, coraz bardziej oczywistym faktom - przypomniał ksiądz infułat Jan Sikorski.

Posłuchaj

Ks. Jan Sikorski o zjednoczeniu Polaków po tragedii narodowej 0:30
+
Dodaj do playlisty

Nawiązanie do Bożego Ciała

Duszpasterz przywołał również uroczystość i procesje Bożego Ciała, które stały się pokojowym wyznaniem wiary i pójściem za Jezusem, który tym razem nie musiał słuchać nienawistnych słów i oglądać bluźnierczych transparentów. Język wiary bowiem nie dzieli ludzi, bo wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga.

REKLAMA

 - Choć czasami mamy wrażenie, że ci nasi bracia i siostry, wydaje się, że pochodzą z innej rodziny. Ale cokolwiek by było, idziemy tą samą drogą ku Zbawieniu - zauważył kapłan.

W Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie we Mszy świętej uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, reprezentanci samorządów, delegacje górników i leśników oraz mieszkańcy stolicy.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M na lotnisku w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej