Utworzono Krajowy Indeks Niedorzeczności w Ochronie Zdrowia
Naczelna Rada Lekarska chce by lekarze, zarządzający placówkami ochrony zdrowia i pacjenci zgłaszali w internecie konkretne przykłady barier biurokratycznych i nieracjonalnych rozwiązań, które utrudniają leczenie.
2011-02-26, 00:15
Posłuchaj
Jednym z przykładów jest odmawianie realizacji i refundacji recept pod każdym pretekstem. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz podkreślił, że takie utrudnienia uderzają w pacjenta a Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędza w ten sposób pieniądze. Dodał, że za drobne uchybienie w wypisanej recepcie pacjentowi proponuje się wykupienie leku ze stuprocentową odpłatnością lub przyniesienie poprawionej recepty.
Rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński powiedział, że recepty muszą być prawidłowo i czytelnie wypisane, bo pomyłka w wydaniu leku może decydować o zdrowiu a czasem życiu pacjenta. Zaznaczył, że jedynie dane osobowe pacjenta można uzupełnić w aptece.
Innym przykładem niedorzeczności, który podnoszą lekarze jest leczenie szpitalne pacjentów, którzy cierpią na wiele schorzeń. Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł powiedział, że szpitale nie otrzymują zwrotu kosztów leczenia wszystkich schorzeń ale tylko jednego. Przy leczeniu starszych pacjentów szpital musi dopłacić, jeśli pacjent jest leczony kompleksowo.
Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński tłumaczy, że przyjęty system rozliczeń ze szpitalami jest uśrednionym kosztem świadczenia. - Nowoczesny, przyjęty w wielu krajach system rozliczeń według tak zwanych jednorodnych grup pacjentów to rodzaj zryczałtowanej opłaty za świadczenie. Można powiedzieć, że wkalkulowano w dane świadczenie wszystkie związane z nim koszty, również jeśli trzeba leczyć równolegle inną chorobę - powiedział. O niedorzecznościach w ochronie zdrowia można pisać pod adres kinoz@hipokrates.org
REKLAMA
rr
REKLAMA