Kto dostanie Oscara? Gala hollywoodzkiego kina już w najbliższą noc

2011-02-27, 05:00

 Kto dostanie Oscara? Gala hollywoodzkiego kina już w najbliższą noc
. Foto: fot. PAP/EPA/G. MABANGLO

Po raz 83. odbędzie się ceremonia wręczenia Oscarów, nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową.

Posłuchaj

Relacja Jana Pachlowskiego ze Stanów Zjednoczonych
+
Dodaj do playlisty

Główni faworyci do tegorocznego Oscara za najlepszy film ubiegłego roku to brytyjski film "Jak zostać królem" i amerykańskie "The Social Network" oraz "Prawdziwe męstwo". W kategoriach aktorskich krytycy najczęściej wskazują na Colina Firtha i Natalie Portman.

 

Opowiadający historię brytyjskiego monarchy Jerzego VI film "Jak zostać królem" otrzymał nominacje aż w 12 kategoriach, w tym za najlepszy film roku, reżyserię i scenariusz. Jego głównym rywalem w walce o Oscary będzie amerykański western braci Joela i Ethana Coen "Prawdziwe męstwo". 8 nominacji do Oscarów otrzymał film o twórcach portalu Facebook "The Social Network". W tym roku, tak jak w ubiegłym, o miano najlepszego filmu ubiega się 10 obrazów. Poza wymienionymi, są wśród nich "Toy Story 3", "127 godzin" oraz "Fighter". Za głównych kandydatów do Oscarów w dla najlepszego aktora uznawani są Colin Firth za rolę w "Jak zostać Królem" i Jeff Bridges, który wystąpił w "Prawdziwym męstwie". Wśród aktorek zdecydowana faworytką jest Natalie Portman, która zagrała w "Czarnym Łabędziu". Nominacje do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymały obrazy z Meksyku ("Biutiful"), Grecji ("Kieł"), Danii ("W lepszym świecie"), Kanady ("Pogorzelisko") oraz Algierii ("Poza prawem").

Wyróznieniami są nagradzane filmy, których premiera nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody. Oscary są obecnie uznawane za najbardziej prestiżowe wyróżnienie filmowe. Po raz pierwszy nagroda została wręczona 16 maja 1929 roku. Od 2002 roku Oscary są rozdawane podczas ceremonii, która odbywa się w Teatrze Kodaka w Hollywood. Obecnie są przyznawane w 24. kategoriach.

Polacy z Oscarami

W gronie Polaków uhonorowanych nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej jest Andrzej Wajda, który w 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Wcześniej, w 1982 roku Zbigniew Rybczyński dostał wyróżnienie za film animowany "Tango", Ewa Braun i Allan Starski - za scenografię do "Listy Schindlera" w 1993 roku oraz dwukrotnie Janusz Kamiński - za zdjęcia do "Szeregowca Ryana" w 1998 roku oraz "Listy Schindlera" w 1993 roku. W 2003 roku "Pianista" Romana Polańskiego otrzymał trzy statuetki, a w 2005 roku Jan A. P. Kaczmarek został nagrodzony Oscarem za muzykę do filmu "Marzyciel" Marka Forstera. W 1941 roku Leopold Stokowski, amerykański dyrygent polskiego pochodzenia otrzymał honorowego Oscara za muzykę do filmu „Fantazja” Walta Disneya, zaś 1953 roku zdobywcą statuetki został kompozytor Bronisław Kaper za ścieżkę dźwiękową do filmu „Lili”.

IAR/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej