Apel do premiera o niewywieranie nacisków w mediach
Chodzi o wydarzenie, do którego doszło w trakcie wizyty Donalda Tuska w Izraelu.
2011-02-28, 20:27
Posłuchaj
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca się do premiera o zaprzestanie wywierania nacisków politycznych na media publiczne.
Podczas wspólnej konferencji szefów rządu Polski i Izreala dziennikarz PAP chciał zadać pytanie dotyczące reprywatyzacji w kontekście odszkodowań za mienie żydowskie. Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski namawiał dziennikarza do rezygnacji z zadania pytania o reprywatyzację - gdy ten się nie zgodził interweniował u prezesa PAP.
Zdaniem Fundacji, tego typu wydarzenia przeczą próbom odpolityczniania mediów publicznych. Dlatego potrzebna jest ich natychmiastowa reforma. Chodzi między innymi o reformę statutu Polskiej Agencji Prasowej, w którym Minister Skarbu ma decydujący wpływ na wybór jej rady nadzorczej i rady programowej. Według Fundacji, tylko reforma tej struktury może zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.
Sygnatariusze apelu przypominają też orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie "Manole przeciwko Mołdawii". Trybunał wskazał, że na władzach mediów publicznych ciąży obowiązek przedstawiania niezależnych i zróżnicowanych informacji, świadczących o różnorodności politycznej państwa. Sędziowie w uzasadnieniu wyroku pisali też, że władze państwowe powinny zagwarantować dziennikarzom możliwość wykonywania zawodu bez nacisków i bez wpływania na treści przez nich przekazywane.
Swój apel Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała też szefowi rady nadzorczej PAP Krzysztofowi Hofmanowi, Rzecznikowi Praw Obywatelskich Irenie Lipowicz oraz szefowi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
REKLAMA
Wcześniej głos w tej sprawie zabrało ugrupowanie Polska jest Najważniejsza. Jego członkowie domagają się dymisji szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego i prezesa Polskiej Agencji Prasowej Jerzego Paciorkowskiego. Obie strony nie zabierały do tej pory głosu w tej sprawie.
rr
REKLAMA