Reforma OFE w Sejmie: projekt PiS odrzucony w pierwszym czytaniu
Za wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zaproponowanego przez klub Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 251 posłów, 141 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.
2011-03-17, 07:30
Posłuchaj
Projekt PiS zakłada, że każdy wchodzący na rynek pracy będzie mógł zdecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy też przekazać pieniądze do ZUS i liczyć na wyższą emeryturę z I filara. PiS chce też, by ubezpieczony mógł określić, jaką część składki ZUS odprowadzi do OFE: 2, 3, 4, 5, 6 czy 7,3 proc.
Wniosek o odrzucenie projektu PiS poparło 201 posłów Platformy, 28 z PSL, 10 z PJN, czterech przedstawicieli z kół poselskich i siedmiu posłów niezrzeszonych.
Przeciwko odrzuceniu projektu PiS zagłosowało 136 posłów z tego klubu, jeden poseł SLD, trzech z PJN i jeden poseł niezrzeszony. 36 posłów SLD i dwóch przedstawicieli kół poselskich wstrzymało się od głosu.
Tuż przed głosowaniem poseł PiS Adam Rogacki apelował, by Polacy mogli wybierać czy chcą odkładać na swoją emeryturę w ZUS-ie czy w OFE.
- Żeby to Polacy, nie pan minister Rostowski, nie pan minister Boni, nie pan premier Tusk decydowali czy chcą być w systemie OFE, czy chcą być w systemie ZUS. Jeżeli w tej chwili Wysoka Izba odrzuci projekt PiS, który ten wybór daje, to każda partia - poza PiS - powinna zmienić swoją nazwę: bo wtedy Sojusz już na pewno nie będzie demokratyczny, PSL na pewno nie będzie ludowy, a że Platforma Obywatelska nie jest obywatelska wiemy już od dawna - mówił.
Rządowy projekt dalej w grze
Wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu poparło 151 posłów, 276 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.
Przeciwko odrzuceniu projektu rządowego zagłosowało 200 posłów PO (w tym premier Donald Tusk), 36 posłów SLD, a także 28 przedstawicieli PSL. Negatywnie w tej sprawie zagłosowały także koła poselskie i sześciu posłów niezrzeszonych.
135 posłów PiS poparło z kolei wniosek o odrzucenie propozycji rządowych w pierwszym czytaniu. Tego samego zdania było 14 posłów PJN, a także dwóch posłów niezrzeszonych.
Projekt rządowy przewiduje, że składka do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki, która zamiast do OFE zostanie przekazana do ZUS, trafi na specjalne indywidualne subkonta.
Posłowie PiS wychodzą z sali
Posłowie nie zgodzili się na skierowanie projektu rządowego do komisji finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny. Ostatecznie propozycjami rządowymi zajęła się wyłącznie komisja finansów.
Podczas jej posiedzenia trzy kluby - SLD, PiS i PJN - zgłosiły wnioski o wysłuchanie publiczne. Przepadły one w głosowaniu. Na znak protestu przeciwko sposobowi pracy nad zmianami w OFE posłowie Prawa i Sprawiedliwości opuścili salę.
Czytaj więcej w serwisie specjalnym: Zmiany w OFE>>>
IAR,PAP,kk
REKLAMA