NATO wdzięczne Polsce za zaangażowanie w strategiczne operacje
Bronisław Komorowski, w obecności szefa NATO Andresa Fogha Rasmussena, dziękował Sojuszowi Północnoatlantyckiemu za zwiększenie bezpieczeństwa Polski.
2011-03-17, 07:45
Posłuchaj
Wzmocnienie obrony NATO, współpracy z UE i partnerstwa z innymi państwami - takie trzy priorytety dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa w Europie przedstawił w czwartek w Warszawie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
Konieczne wzmocnienie obrony
Rasmussen, który wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim otworzył IV Forum Bezpieczeństwa Euroatlantyckiego, podkreślił, że przede wszystkim musi zostać wzmocniona obrona. Przypomniał o dramatycznej sytuacji w Libii - kryzysie, "który rozgrywa się u progu naszych drzwi, a którego nikt nie był w stanie przewidzieć".
- Dlatego NATO musi być w gotowości i musi w sposób jednorodny reagować na wyzwania dla bezpieczeństwa, zarówno jeśli chodzi o potencjał zarządzania kryzysowego, jak i pełny zakres zdolności operacyjnej - mówił Rasmussen. Zaznaczył, że polskie wojsko, jak i siły zbrojne innych krajów przechodzą w tej chwili program reform. - Te reformy są prowadzone w czasie, kiedy w tle rozgrywa się kryzys finansowy. Jeśli nie zachowamy ostrożności, to obronność stanie się słabsza, a nie szczuplejsza i bardziej efektywna. I wtedy kryzys finansowy może bardzo szybko przekształcić się w kryzys bezpieczeństwa - przestrzegał. Jak mówił, dlatego cały sojusz musi wypracować odpowiednią ścieżkę wyjścia z tego kryzysu i znaleźć metodę lepszej współpracy.
Mówił o nowym podejściu Sojuszu, mającym wzmocnić jego system obronny, który określił "inteligentną obronnością". - Nie jest to proces biurokratyczny, nie jest kaftan bezpieczeństwa, który chcemy narzucić narodom. Inteligentna obronność to zapewnienie większego bezpieczeństwa przy mniejszym nakładzie środków finansowych - zapewnił.
REKLAMA
Sekretarz Generalny Sojuszu przypomniał, że Polska odegrała dużą rolę po wejściu do NATO w zapewnieniu bezpieczeństwa Euroatlantyckiego. Podkreślił, że w drugiej połowie tego roku, kiedy Polska obejmie prezydencję w UE, "będzie mogła odegrać rolę jeszcze ważniejszą, będzie miała możliwość zbliżenia UE i NATO, a także zbliżenia Rosji do Europy". - Te wspólne kroki z cała pewnością wzmocnią nasze bezpieczeństwo w Europie - dodał.
Nowe wyzwania
Państwa NATO jednoczyły się zawsze wokół obrony terytorialnej i bezpieczeństwa ludności; współczesne wyzwania, przed którymi stoi Sojusz, to ataki rakietowe, cyberataki, terroryzm - mówił w czwartek w Warszawie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.
Jak podkreslił, państwa członkowskie NATO postrzegają obronę terytorialną w kontekście zmieniającego się otoczenia bezpieczeństwa. - Zdajemy sobie sprawę, że obrona terytorialna we współczesnym świecie oznacza również zwiększenie potencjału, który pozwoli nam uporać się z nowymi wyzwaniami po stronie bezpieczeństwa: atakami rakietowymi, cyberatakami, terroryzmem, rozprzestrzenianiem się broni masowego rażenia - powiedział Rasmussen podczas otwarcia IV Forum Bezpieczeństwa Euroatlantyckiego, w którym bierze udział także prezydent Bronisław Komorowski.
Rasmussen podziękował Polsce, Czechom, Węgrom za zaangażowanie operacyjne i polityczne w Sojuszu, co jak podkreślił, pomogło w opracowaniu w nowej koncepcji strategicznej NATO. Podkreślił także, że NATO z zadowoleniem przyjmuje nowy porządek w Tunezji i Egipcie, natomiast "z oburzeniem" obserwuje działania reżimu Muammara Kadafiego w Libii, gdzie m.in. kontynuuje się ataki na ludność cywilną. - Wola ludzi, nie przemoc, zwycięży - podkreślił, odnosząc się do zmian w krajach Europy Środkowej 20 lat temu.
REKLAMA
Zachód nieprzygotowany na zmiany w Afryce
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział podczas otwarcia Forum Bezpieczeństwa Euroatlantyckiego w Warszawie, że struktury świata zachodniego, takie jak Unia Europejska i NATO nie były gotowe na zmiany w Afryce Północnej i świecie arabskim. Bronisław Komorowski podkreślił, że nieprzygotowanie świata zachodniego na obalenie totalitarnych reżimów graniczących z Unią Europejską przypomina mu sytuację z rozpadu bloku komunistycznego. - Wtedy także polska wolność była absolutnym zaskoczeniem - podkreślił prezydent.
Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że przyjęta w ubiegłym roku w Lizbonie nowa koncepcja strategiczna NATO utrzymała najważniejszą rolę Artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego, który mówi o bezwzględnej obronie przez inne kraje członka NATO - w przypadku zagrożenia zbrojnego. Bronisław Komorowski podkreślił również, że trzeba przekonywać takie państwa jak Rosja, do tego, że NATO nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia.
Obrady Forum mają dotyczyć m.in. analizy sytuacji w NATO po szczycie w Lizbonie, na którym przyjęto nową koncepcję strategiczną Sojuszu. W dyskusji wezmą udział m.in. szefowie i wiceszefowie resortów obrony z dziewięciu krajów Europy Środkowej.
Oficjalne przyjęcie Polski, Czech i Węgier do NATO nastąpiło 12 marca 1999 r. w Independence w stanie Missouri. Od tego czasu Polska uczestniczy w operacjach Sojuszu. W rozpoczętej w 2002 r. misji ISAF w Afganistanie obecnie służy 2,6 tys. polskich żołnierzy. Polacy w ramach misji NATO szkolą też irackie wojsko. Natomiast w operacji Active Endeavour na Morzu Śródziemnym regularnie biorą udział polskie okręty, od poniedziałku przyłączył się do niej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.
rr
REKLAMA
REKLAMA