W Iranie wykonano karę śmierci. AI: proces oparty na naznaczonych torturami zeznaniach
W Iranie wykonano we wtorek wyrok śmierci na mężczyźnie uznanym za winnego zabicia policjanta i zranienia pięciu funkcjonariuszy w czasie antyrządowej demonstracji w 2022 roku - podał Mizan, portal irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Skazany Mohammad Ghobadlu miał przejechać policjantów samochodem.
2024-01-23, 08:37
Jak przypomina agencja Reutera, śmierć w areszcie we wrześniu 2022 roku Mahsy Amini, młodej kobiety zatrzymanej przez policję obyczajową za rzekome złamanie obowiązujących w Iranie przepisów dotyczących ubioru, wywołała w kraju falę antyrządowych protestów i demonstracji, brutalnie stłumionych przez władze.
Korupcja na ziemi
"Po utrzymaniu w mocy wyroku przez Sąd Najwyższy, kara śmierci została wykonana dziś rano" - powiadomił Mizan.
Oprócz wyroku śmierci za morderstwo, Ghobadlu skazano również za "korupcję na ziemi" - niedookreślone przestępstwo wywiedzione z Koranu, przypisywane sprawcom czynów uważanych za sprzeczne z szeroko pojętym porządkiem społecznym, zagrożone karą śmierci.
Władze Iranu od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku stosują tę kwalifikację w przypadku różnorodnych spraw związanych ze sprzeciwem politycznym.
REKLAMA
Zeznania po torturach
Organizacja Amnesty International, zajmująca się m.in. ochroną więźniów politycznych, stwierdziła, że prawo Mohammada Ghobadlu do uczciwego procesu zostało naruszone.
Mężczyzna cierpiał na chorobę dwubiegunową, czego sąd nie wziął pod uwagę, zaś sam proces był zdaniem Amnesty International "rażąco niesprawiedliwy" i oparty na naznaczonych torturami zeznaniach.
- Nigeria najbardziej niebezpieczna, Indie uwięziły najwięcej wierzących. Raport o prześladowaniu chrześcijan
- Atak w Damaszku, nie żyją członkowie irańskiej Gwardii Rewolucyjnej
PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA