Na pustyni Atacama w Chile działa nowe polskie obserwatorium astronomiczne

Obserwatorium zostało uruchomione w ramach projektu "Pi of the Sky".

2011-04-04, 13:00

Na pustyni Atacama w Chile działa nowe polskie obserwatorium astronomiczne
. Foto: fot. grb.fuw.edu.pl

Projekt realizowany jest przez Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana (IPJ) oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW).

Na tropie czarnej dziury

Zaangażowani w projekt warszawscy naukowcy liczą, że zebrane dane pomogą m.in. w poszukiwaniu śladów powstawania czarnych dziur.

- Nowe obserwatorium znajduje się koło miejscowości San Pedro de Atacama, jest całkowicie zautomatyzowane i działa bez udziału człowieka. Praktycznie wszystkie elementy, z których składa się teleskop-robot zostały zaprojektowane i wykonane w Polsce, w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformował rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, dr. Marek Pawłowski.

Celem projektu jest poszukiwanie krótkotrwałych zjawisk optycznych kosmicznego pochodzenia, na przykład rozbłysków słonecznych.

REKLAMA

Aparaturę w Chile instalowali dr Marcin Sokołowski z IPJ i mgr inż. Marcin Zaremba z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Instrument został przeniesiony z Las Campanas Observatory.

Trudne warunki nie straszne

Jak podkreślili naukowcy, nowe obserwatorium zbudowano na bardzo trudnym terenie. Do zasilania akumulatorów używana jest wyłącznie energia słoneczna. Dobowe temperatury wahają się o kilkadziesiąt stopni Celsjusza.
Zdaniem dr. Mikołaja Ćwioka z FUW, który uczestniczył w budowie urządzenia, zostało ono zaprojektowane i wykonane tak, żeby dać sobie radę w najmniej sprzyjających warunkach.

Obserwatorium San Pedro de Atacama to już drugie automatyczne obserwatorium otwarte w ciągu ostatniego półrocza przez zespół "Pi of the Sky". W październiku 2010 rozpoczął pracę teleskop-robot umieszczony w stacji badawczej INTA koło miejscowości Huelva na atlantyckim wybrzeżu Hiszpanii. W ramach projektu planowane jest uruchomienie jeszcze jednego obserwatorium.

- Gromadzone obserwacje posłużą naukowcom m.in. do poszukiwania i klasyfikacji gwiazd zmiennych, w tym także cefeid, które są szczególnie interesującymi obiektami, wykorzystywanymi do pomiaru odległości we wszechświecie. Tą tematyką zajmują się młodzi badacze z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN Rafał Opiela i Małgorzata Siudek - poinformował dr Pawłowski.

REKLAMA

Jak zaznaczył w komunikacie, sukces projektu "Pi of the Sky" nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania zespołu badawczego, którego trzon stanowią młodzi naukowcy, doktoranci i studenci z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, IPJ w Świerku, FUW, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Wydziału Fizyki i Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej.

jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej