Zasiłek pogrzebowy po nowemu. Bez waloryzacji, ale z weryfikacją

Pod sam koniec 2024 opublikowany został projekt ustawy podwyższającej wysokość zasiłku pogrzebowego od 1 stycznia 2026. Znalazł się w nim zapis, że wysokość zasiłku będzie podlegała weryfikacji. 

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-01-07, 14:20

Zasiłek pogrzebowy po nowemu. Bez waloryzacji, ale z weryfikacją
Zasiłek pogrzebowy ma podlegać weryfikacji. Zdjęcie ilustracyjne - pogrzeb w lecie. Foto: Shutterstock/FotoDax

Zasiłek pogrzebowy w górę. Jest projekt

Zasiłek pogrzebowy od 2011 roku, gdy został obniżony przez rząd Donalda Tuska szukający oszczędności w budżecie, pozostaje w niezmienionej wysokości 4 tys. złotych. O konieczności zmiany wysokości zasiłku przekonane jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przedstawiło projekt ustawy podwyższenia zasiłku wraz z mechanizmem weryfikacji jego wysokości. 

Świadczenie ma, zgodnie z założeniami projektu, wzrosnąć z 4 do 7 tys. złotych. Resort pracy chce w ten sposób zmniejszyć obciążenia finansowe osób pokrywających koszty pogrzebu. Równocześnie, by uniknąć sytuacji, w której zasiłek pozostaje w stałej wysokości w oderwaniu od rosnących kosztów, ministerstwo chce wprowadzić mechanizm weryfikowania kosztów realnych kosztów usług pogrzebowych. Efekt weryfikacji uzasadniałby podwyższanie zasiłku lub jego utrzymanie w niezmienionej wysokości. 

Weryfikację przeprowadzałby Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w terminie do 1 marca każdego roku. Na podstawie tej weryfikacji Rada Ministrów decydowałaby, czy od 1 lipca danego roku podwyższać zasiłek czy nie. Rozporządzenie w tej sprawie rząd mógłby wydać do 30 czerwca każdego roku. 

Waloryzacji nie będzie

To oznacza, że zasiłek pogrzebowy nie rósłby automatycznie. Nie podlegałby on bowiem corocznej waloryzacji, czyli zwiększaniu wartości nominalnej w celu utrzymania wartości realnej. Zamiast tego sprawdzane ma być, czy ceny usług pogrzebowych wzrosły na tyle, by uzasadnić podwyższenie zasiłku. 

REKLAMA

Przy czym, co jest ważne, zakres usług pogrzebowych monitorowanych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych nie obejmowałby usług kamieniarskich czy wykupu miejsca na cmentarzu. Za podstawowe uznany został w projekcie węższy zakres usług funeralnych: 

  • załatwienie formalności, przygotowanie i wybór trumny,
  • odbiór ciała zmarłego do kostnicy,
  • dojazd do kościoła/domu pogrzebowego w dniu pogrzebu,
  • transport do miejsca pochówku na cmentarzu,
  • przygotowanie miejsca pogrzebowego,
  • złożenie trumny/urny z ciałem do grobu.

Nie jest jeszcze pewne, jak będzie odbywać się weryfikacja cen. Jak zwraca uwagę ekspert Oskar Sobolewski w analizie dla Money.pl, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych ma, po pierwsze opracować własny koszyk usług, po drugie część cen jest standardowo monitorowana przez GUS. Możliwe więc, że ceny będą monitorowane sondażowo. 

Czytaj także: 

Źródła: Money.pl/Gov.pl/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej