Pokonkursowa płyta "Hip-hop o Katyniu" dołączona do gazety

Dziesięć tysięcy egzemplarzy płyty zawierającej utwory, które zwyciężyły lub zostały wyróżnione w ogólnopolskim konkursie "Hip-Hop o Katyniu" zostanie dołączonych do piątkowego "Dziennika Zachodniego".

2011-04-06, 17:16

Pokonkursowa płyta "Hip-hop o Katyniu" dołączona do gazety
. Foto: fot. Sebk./Wikimedia Commons/CC

Inicjatorem  konkursu oraz wydania płyty z konkursowym dorobkiem, był europoseł i szef śląskich struktur partii Polska Jest Najważniejsza Marek Migalski. Wszystkich laureatów europoseł zaprosił na wycieczkę do Brukseli. Drugą nagrodą było zamieszczenie ich utworów na płycie.

Konkurs został ogłoszony na początku września. Utwory młodych raperów oceniali dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i przedstawiciele hip-hopowych projektów Zjednoczony Ursynów oraz Bzzzt Sound. Za najlepszy utwór uznali "Brat traci brata" rapera o pseudonimie Klepson; wyróżnili też osiem innych. W głosowaniu internetowym wygrał TDW z utworem "Tego nie da się zapomnieć...".

 

"Ten lot to wielka strata"

Podsumowując wyniki konkursu, Migalski mówił, że dane młodym ludziom możliwości i narzędzia poskutkowały ich własnymi opowieściami o tym, co przeżyli 10 kwietnia i jak odbierają najbardziej dramatyczne momenty polskiej historii. - Okazuje się, że o tragediach narodowych można mówić nie tylko w poematach czy symfoniach, ale również w rapie, hip-hopie - formułach, które są dla nich bliskie - oceniał Migalski. Jak mówił zależało mu, aby tematyka konkursu tworzyła klamrę splatającą tragiczne wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat z nie mniej tragicznym losem osób poległych w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

REKLAMA

W połowie listopada europoseł zorganizował w Katowicach koncert laureatów.  - 2010 rok, ten lot to wielka strata. Katyń to ból, tak jak brat traci brata. Historia oparta na faktach to nie bajka, jednym słowem katyńska masakra. Ta prawda boli, ta prawda nas rani, jesteśmy Polakami, nie trać wiary, to dla nich. Dla tych, których już nie ma tutaj z nami, chcieli oddać hołd ofiarom, a sami są ofiarami za nic. Chyba nie zrozumiem tego nigdy, dlaczego nasz naród musi ponieść tyle krzywdy - melorecytował wówczas w nagrodzonym utworze Klepson.

/

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej