Rafako zwolni prawie 700 osób. Upadłość polskiego giganta

Do 28 lutego 2025 roku pracę w spółce Rafako straci do 699 osób - poinformował w czwartek syndyk. Informację zawarto w raporcie giełdowym. 

2025-01-23, 20:14

Rafako zwolni prawie 700 osób. Upadłość polskiego giganta
Zdjęcie ilustracyjne/ Teren zakładu Rafako w Raciborzu. Foto: Zbigniew Meissner/PAP

Rafako zwolni setki osób. Tłumaczy się "złą sytuacją"

W czwartek ukazały się dwa raporty dotyczące dalszych losów spółki. W pierwszym napisano, że decyzja o zwolnieniach jest spowodowana złą sytuacją ekonomiczną spółki, wydaniem przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, koniecznością likwidacji zakładu pracy, w tym likwidacji stanowisk pracy, a także brakiem innych możliwości prowadzenia działalności przez spółkę lub wykorzystania jej zasobów.

Konsultacje, które prowadzone były w tej sprawie z zakładowymi organizacjami związkowymi, trwały dwa miesiące. Stronom nie udało się dojść do porozumienia w zakresie warunków zwolnień grupowych. Dlatego też - jak zastrzeżono - syndyk przyjął regulamin zwolnienia grupowego w Rafako, który zakłada m.in, że liczba osób objętych zwolnieniem grupowym wynosić będzie maksymalnie 699 osób, a zwolnienia zostaną przeprowadzone do 28 lutego br., przy czym okresy wypowiedzeń będą kończyły się najdalej 31 maja br. Syndyk powiadomił odpowiedni urząd pracy o warunkach przeprowadzenia zwolnienia grupowego w Rafako.

Upadłość polskiego giganta

W drugim raporcie, który został wydany w czwartek po południu, syndyk powiadomił o wpłynięciu do tego dnia do spółki zarządzenia Sądu Rejonowego w Gliwicach, stwierdzającego uprawomocnienie się z dniem 21 stycznia br. postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości Rafako. Po upływie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się upadłości nastąpi wycofanie akcji Rafako z obrotu.

Przypomnijmy, że sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako 19 grudnia ub. roku. Wyznaczono wówczas syndyka, którym został Wojciech Zymek. Z kolei 26 września 2024 r. zarząd Rafako złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. W październiku gliwicki sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku spółki przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.

REKLAMA

Czytaj także: 

Spółka pod koniec września wskazywała na brak możliwości uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami szczegółowych zasad konwersji zobowiązań spółki na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań spółki, które pozwoliłyby na redukcje zadłużenia. To, według spółki, mogłoby pozwolić firmie odzyskać zdolność pozyskania finansowania zewnętrznego na realizację przyszłych zamówień.

Doniesienia medialne. Była nadzieja na ratunek firmy?

6 grudnia br. "Parkiet" opublikował artykuł "Rafako będzie uratowane. Znamy plan ratunkowy rządu" sugerujący, że rząd może brać pod uwagę kontrolowaną upadłość Rafako ze wskazaniem na inwestora, jakim mogłaby być Agencja Rozwoju Przemysłu wraz z innym podmiotem. Według "Parkietu" rząd miałby chcieć skopiować dla Rafako scenariusz ratowania Huty Częstochowa, w którym Węglokoks porozumiał się z syndykiem ws. dzierżawy majątku huty i deklaruje obecnie chęć nabycia tego majątku.

Rafako, odnosząc się do tych doniesień informowało wówczas formalnie, że zarząd firmy nie prowadził wówczas rozmów z przedstawicielami rządu, ARP ani z innym podmiotem ws. dalszego funkcjonowania majątku spółki po ogłoszeniu upadłości.

We wrześniu ub. roku zarząd Rafako tłumaczył, że do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości doprowadziło wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji prowadzonych z Rafako przed Prokuratorią Generalną i pobranie z kaucji gwarancyjnej 20 mln zł wraz z żądaniem wypłaty 35 mln zł gwarancji.

REKLAMA

Umowa JSW Koks z Rafako dotyczyła budowy kogeneracyjnego bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym o mocy ok. 32 MW elektrycznych oraz 37 MW cieplnych. JSW Koks tłumaczyła swe działania znacznym przekroczeniem przez Rafako terminów i kosztów kontraktu. Zgłaszająca problemy finansowe JSW Koks jednocześnie deklarowała wolę dokończenia elektrociepłowni.

Spółka akcyjna Rafako

Rafako to spółka akcyjna, notowana na GPW. Większość akcji należy - wg informacji zarządu - do obligatariuszy upadłej spółki PBG. Jest wykonawcą bloków energetycznych i producentem urządzeń dla energetyki. Spółka jest jednym z największych pracodawców w regionie raciborskim.

Czytaj także:

Źródło: PAP/Parkiet/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej