Inauguracja 100-lecia Polskiego Radia. "Robimy podcasty od stu lat"

Polskie Radio zainaugurowało rocznicę 100-lecia. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć i wysłuchać kryminalnego podcastu na żywo, do którego scenariusz stworzył Grzegorz Kalinowski. Gośćmi specjalnymi byli m. in.: Krzysztof Balcer, Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy, Piotr Cyrwus oraz Przemysław Bluszcz.

2025-04-23, 17:00

Inauguracja 100-lecia Polskiego Radia. "Robimy podcasty od stu lat"
Paweł Majcher. Foto: Piotr Podlewski

Podczas inauguracji obchodów 100-lecia Polskiego Radia zaprezentowano m.in. nową stronę internetową: www.polskieradio.pl. Jej zawartość to audycje i podcasty, których autorami są dziennikarze i podcasterzy współpracujący z nadawcą. Historia łączy się tu z potrzebami współczesnych słuchaczy poprzez bogatą ofertę nagrań audio i video, zawierającą wszystko co najlepsze w Polskim Radiu. Publiczny nadawca radiowy odpowiadając na rosnące oczekiwania odbiorców, koncentruje się na dynamicznym rozwoju obszaru digital. Wzrost popularności podcastów w Polsce sprawił, że jesienią ubiegłego roku w Polskim Radiu została powołana Agencja Kreacji Projektów Podcastowych, która była strategicznym krokiem w rozwoju oferty największego nadawcy radiowego w Polsce.

- Cieszę się, że przyjęta strategia zmaterializowała się w formie nowoczesnej platformy na której każdy odbiorca może znaleźć całe bogactwo treści oferowanych przez Polskie Radio. Osoby, które je tworzą są gwarantem jakości odpowiadającej na potrzeby naszych słuchaczy. To zaszczyt być w Polskim Radiu i być częścią tworzącej się historii w roku jubileuszowym - mówi Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.

Podczas wydarzenia "Podcasty robimy od stu lat" twórcy podcastowi opowiedzieli o wyzwaniach, sukcesach, procesie tworzenia i ludziach, których będą gościć w nowych produkcjach Polskiego Radia.

Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski opowiedzieli o wspólnym podcaście politycznym "Strefa wpływów", a Beata Płomecka o "Szczycie Europy" - podcaście Polskiego Radia i TVN 24, którego współtwórcą jest Maciej Sokołowski. W trakcie spotkania zaprezentowany został również podcast Karoliny Korwin-Piotrowskiej "Nowy Wspaniały Świat". Roman Czejarek opowiedział, jak w podcaście "Sprawdzam" rozprawia się ze stereotypami i fake newsami oraz o produkcji powstającej we współpracy z Netflixem pt. "Katastrofa Heweliusza". Zaprezentowany został też podcast "Na krawędzi. Prawdziwe historie policyjnego negocjatora", w którym Krzysztof Balcer wraz z Jolantą Gwardys opisują kulisy spraw, w których stawką było ludzkie życie. Piotr Cyrwus opowiedział o pracy na planie serialu "Projekt UFO", a Przemysław Pawełek i Mikołaj Kołyszko opowiedzieli o towarzyszącym mu podcaście "Polska Sekcja Ufologiczna"- projekcie, który powstał we współpracy Polskiego Radia i Netflixa. Z kolei Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy zapowiedzieli premierę swojego nowego serialu audio, zatytułowanego "Zamiana", produkowanego przez Teatr Polskiego Radia.

REKLAMA

Podczas wydarzenia Polskie Radio ogłosiło też premiery innych podcastów wchodzących w skład nowej oferty. To "Wytrych Wydrycha", w którym Daniel Wydrych przeprowadza niezwykle szczere wywiady. Jego goście to m. in. Karol Okrasa, Katarzyna Bonda, czy Arkadiusz Jakubik. W "Laboratorium Zbrodni - Podcast Crazy Nauka" znani podcasterzy Aleksandra i Piotr Stanisławscy opowiadają o sprawach kryminalnych, które zostały rozwiązane dzięki postępom w nauce. "Matura po godzinach. Podcast Baby od polskiego" to podcast Anety Korycińskiej pokazujący jak zjawiska popkultury łączą się z tematyką maturalną. Podszyte psychologią rozmowy ze znanymi muzykami znajdą się w podcaście "Muzyczne rozmowy Joanny Flis". "Anatomia opery" - tu Agata Kwiecińska i Adam Banaszak opowiedzą o operach, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Dziennikarze sportowi Dariusz Urbanowicz i Filip Jastrzębski poprowadzą "Sportowy jarmark". Kryminalne zagadki historyczne rozwiązywać będą w "Dziejach zbrodni" Bartek Makowski i Przemysław Lis. "Urodzeni w czasie" to Paweł Sito i jego wywiady z ludźmi, których łączy ten sam rok urodzenia. Piosenkarka Dominika Płonka w "Czwórka. Wyjaśnione" zapyta muzyków co mieli na myśli pisząc swoje piosenki, a jej redakcyjny kolega Kuba zaprosi na swój podcast "Jamrozek wrażliwie".

Podczas wydarzenia zaprezentowany został także podcast na żywo pt. "Mapa zbrodni", którego scenariusz przygotował Grzegorz Kalinowski. W rolach głównych wystąpili: Piotr Cyrwus i Przemysław Bluszcz. Podcast w wersji cyfrowej jest również częścią oferty podcastowej Polskiego Radia.

Wydarzenie poprowadził Krzysztof Grzybowski, dziennikarz radiowej Jedynki.

  • Wszystkie podcasty dostępne są na portalu podcastowym Polskiego Radia - polskieradio.pl oraz we wszystkich popularnych serwisach podcastowych.

Źródło: Polskie Radio

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej