Tablica ze Smoleńska w Polsce. "Jesteśmy zawiedzeni postawą MSZ"

Usunięta przez Rosjan tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej trafiła do Polski. Informację taką potwierdził Polskiemu Radiu rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

2011-04-22, 11:00

Tablica ze Smoleńska w Polsce. "Jesteśmy zawiedzeni postawą MSZ"
Kamień ze zmienioną tablicą na miejscu katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Foto: (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Posłuchaj

Marcin Bosacki o tablicy ze Smoleńska
+
Dodaj do playlisty

"Tablica, która wisiała w Smoleńsku, zamontowana tam przez rodziny ofiar, jest już w Warszawie, w MSZ. Dzisiaj rano poinformowaliśmy o tym przedstawicieli właściciela tablicy czyli stowarzyszenia "Katyń 2010" - powiedział Marcin Bosacki w rozmowie z Polskim Radiem.

Stowarzyszenie rodzin "Katyń 2010" odbierze tablicę zdjętą przez Rosjan z kamienia w Smoleńsku po 3 maja - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Andrzej Melak.

Andrzej Melak brat Stefana Melaka prezesa Komitetu Katyńskiego, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010, powiedział, że rodziny chcą wspólnie odebrać tablicę. Po świętach i długim weekendzie przyjadą wszyscy do Warszawy. - Wspólnie przymocowaliśmy tablicę i chcemy w tym samym lub podobny składzie ją odebrać. W ten sposób chcemy zademonstrować, że jesteśmy jednością i mamy jedno zdanie - powiedział Melak.

Rodziny zawiedzione

Andrzej Melak podkreślił, że rodziny ofiar katastrofy są bardzo rozczarowane całą sytuacją. - Czujemy się zawiedzeni postawą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i tym, że prawda historyczna o Katyniu, o którą Komitet Katyński przez 40 lat walczył jest w tej chwili negowana przez doradców prezydenta a sam prezydent wymownie milczy - powiedział Melak.

REKLAMA

Andrzej Melak na razie jeszcze nie wie gdzie powinna zostać umieszczona tablica smoleńska. Jest zdania, że nie powinna trafić do Muzeum Katyńskiego.

Tablica została zdjęta przez Rosjan w przeddzień obchodów pierwszej rocznicy katastrofy. Na nowej, umieszczonej przez stronę rosyjską nie ma wzmianki o tym, jaki był cel podróży tragicznie zmarłych Polaków. Z treści usunięto krzyż i fragment o ludobójstwie w Katyniu. Zniknął fragment "w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, oficerach Wojska Polskiego w '40 roku".

Usunięcie tablicy wywołało wiele kontrowersji i spotkało się ze sprzeciwem polskiej opinii publicznej. Polski MSZ tłumaczył, że nie miał wpływu na działania, podejmowane przez Rosjan na ich terenie.

rk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze