Epokowy przełom w badaniach nad wszechświatem?
Naukowcy zastanawiają się, czy doszło do przełomu w badaniach nad wszechświatem. Najnowsze dane dotyczą poszukiwanej od lat sześćdziesiątych cząstki Higgsa.
2011-04-27, 15:05
Posłuchaj
Spekulacje pojawiły się, gdy w internecie opublikowano sensacyjną notatkę sporządzoną przez ekspertów pracujących w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Ów Zderzacz to gigantyczny akcelerator zbudowany na granicy francusko-szwajcarskiej. Rozpędzone niemal do prędkości światła cząstki, zderzają się w nim imitując moment powstania wszechświata.
Wielu fizyków ma nadzieję, że Zderzacz wykryje cząstkę Higgsa, która istnieje w teorii, ale do dziś jeszcze nikt nigdy jej nie widział.
Teraz grupa badaczy w wewnętrznej notatce pisze, że wyniki niektórych eksperymentów w Zderzaczu potwierdzają istnienie cząstki Higgsa. Notatka wyciekła do internetu; szefowie projektu przyznali, że jest ona prawdziwa. Studzą jednak gorące nastroje; mówią, że to na razie tylko hipoteza niewielkiej grupy fizyków.
Odkrycie cząstki Higgsa byłoby sensacją; jest ona poszukiwana od ponad czterdziestu lat. Dzięki niej, fizycy wreszcie dowiedzieliby się, dlaczego inne cząstki obecne we wszechświecie mają masę.
REKLAMA
IAR, aj
REKLAMA