Nawet milion dwieście tysięcy złotych odszkodowania za błąd lekarza
Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta wprowadza możliwość dochodzenia odszkodowania za błędy medyczne poza drogą sądową. To znacznie skróci procedury.
2011-04-29, 03:32
Posłuchaj
Pacjent poszkodowany w polskim szpitalu będzie mógł otrzymać maksymalnie milion dwieście tysięcy złotych odszkodowania. Sejm przegłosował ustawy zdrowotne.
Nie wszyscy posłowie są jednak zadowoleni z wprowadzanych zmian. W dyskusji najpoważniejsze zastrzeżenia zgłosił, w imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości, Bolesław Piecha.
Ustawa "zła, szkodliwa, nadaje się do wyrzucenia"
Zdaniem PiS, nie wiadomo, co znaczy prawo do ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie "w dwunastomiesięcznym okresie ubezpieczenia". PiS ma też inne uwagi krytyczne. Chodzi o odejście od negocjacji wysokości odszkodowania na rzecz ministerialnego taryfikatora.
W wyniku nocnego głosowania, posłowie znowelizowali też ustawę o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, likwidującą staż podyplomowy i egzamin państwowy.
Zdaniem Klubu PiS, ustawa jest w całości "zła, szkodliwa i nadaje się do wyrzucenia do kosza". Poseł sprawozdawca Prawa i Sprawiedliwości nazwał ją "eksperymentem polegającym na felczeryzacji zawodu lekarza".
Bardzo krytycznie o tej nowelizacji wypowiadał się też, w imieniu klubu SLD, Bartosz Arłukowicz. Zdaniem lewicy, staż podyplomowy powinien pozostać. - Rząd wprowadza swym projektem większą liczbę lekarzy na rynek pracy, bo brakuje specjalistów, ale ilość wyklucza w tym przypadku jakość - ubolewał Arłukowicz.
Sejm przegłosował również nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, wprowadzającą między innymi możliwość zapisywania się do lekarzy specjalistów i na zabiegi przez internet. Dzięki nowelizacji będzie można śledzić przesuwanie się kolejki zapisanych pacjentów. Zmiana prawa pozwoli też, na przykład, wyeliminować nadużycia związane z fałszowaniem recept.
Z kolei Senat przyjął ustawę o refundacji leków. Ustawa ma uporządkować system refundacji i dystrybucji leków. Wprowadza stałe ceny i marże leków refundowanych i znosi możliwość ich promocji. Oznacza to, że apteki nie będą mogły stosować promocji na leki refundowane w postaci tzw. "leków za złotówkę" czy "leków za grosz".
IAR,kk
REKLAMA