Matura 2011: jakie przedmioty najchętniej wybierają uczniowie?

W tym roku najczęściej wybieranym przedmiotem na pisemnym egzaminie maturalnym jest geografia.

2011-05-02, 14:07

Matura 2011: jakie przedmioty najchętniej wybierają uczniowie?
. Foto: fot. Łukasz Ostalski/Reporter

Podobnie jak w latach ubiegłych geografię zdawać będzie niemal co czwarty abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - wybrało go ponad 80 procent przystępujących do egzaminu. Wynika to z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, matematykę, język obcy. Mogą także zdać dodatkowo do sześciu przedmiotów.

Wśród języków obcych najpopularniejszy jest język angielski - wybrało go ponad 80 proc. maturzystów, czyli 341 tys. osób. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki - zdawać go będzie 53 tys. maturzystów. Rosyjski chce zdawać 19,9 tys. maturzystów. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden proc. abiturientów (odpowiednio: 2,5 tys. oraz 910 i 660 osób).

Geografię chce zdawać 86,9 tys. maturzystów (21,8 proc. ogółu abiturientów), biologię - 75,9 tys. maturzystów (19 proc.), wiedzę o społeczeństwie - 66,8 tys. maturzystów (16,7 proc.), chemię 44 tys. (11 proc.).

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż 10 proc. abiturientów. Swoją wiedzę z historii chce sprawdzić 26,6 tys. maturzystów, z fizyki z astronomią - 34 tys., z historii sztuki - 4,2 tys., z informatyki - 3,3 tys., z historii muzyki - 472 osoby, z filozofii - 636 osób, z łaciny z historią antyczną - 208 osób, z wiedzy o tańcu - 83 osoby, z kaszubskiego - kilkanaście osób.

Egzaminy językowe

Z danych CKE wynika, że chęć przystąpienia do egzaminu pisemnego z kaszubskiego, jako języka regionalnego, na poziomie podstawowym wyraziło 10 osób, a na poziomie rozszerzonym 11 osób. Sześć osób chce zdawać egzamin ustny z tego języka.

Chcący zdawać egzamin z kaszubskiego mogą zdawać na jednym wybranym poziomie, mogą też na obu. Niezależnie od tego mogą, jeśli chcą, zdawać tylko egzamin ustny, Mogą tez zdawać ustny i pisemny.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 264 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 88 z ukraińskiego i 27 z litewskiego.

Maturzyści z klas dwujęzycznych będą zdawać egzaminy w językach obcych.
Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez nauczycieli.

Część pisemna egzaminu rozpoczyna się w środę, potrwa do 24 maja.

sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej