Matura 2011: egzamin z polskiego (arkusze), m.in. "Granica" Nałkowskiej

Tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym musieli się zmierzyć między innymi z "Granicą" Zofii Nałkowskiej oraz wierszami Adama Mickiewicza i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

2011-05-04, 18:00

Matura 2011: egzamin z polskiego (arkusze), m.in. "Granica" Nałkowskiej
. Foto: fot. PAP/Adrian Starus

Posłuchaj

Lucyna Grabowska z Wydziału Matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o egzaminie
+
Dodaj do playlisty

O godz. 9 rozpoczął się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie mieli na jego napisanie 170 minut.

Poziom rozszerzony rozpoczął się o godz. 14 i trwał trzy godziny. Na pisanie wersji rozszerzonej zdecydowało się 10 proc. maturzystów. 

Uczniowie na egzaminie na poziomie podstawowym musieli rozwiązać test sprawdzający umiejętność rozumienia czytanego tekstu, a także napisać wypracowanie.

>>>ARKUSZE EGZAMINU Z JĘZYKA POLSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY<<<

>>>ARKUSZE EGZAMINU Z JĘZYKA POLSKIEGO POZIOM ROZSZERZONY<<<

Świadectwo maturalne jest podstawą rekrutacji na studia wyższe. Maturzyści odbiorą je pod koniec czerwca.

Pierwsze wrażenia po egzaminie

Maturzyści, w dyskusjach przed egzaminem, stawiali na "Granicę", "Przedwiośnie", "Fausta", "Inny świat", opowiadania Borowskiego i "Ludzi bezdomnych". Wśród spekulacji pojawiły się jeszcze: "Dżuma", "Wesele", "Pan Tadeusz" oraz twórczość Czesława Miłosza.

Okazało się, że przewidywania choć po części się sprawdziły. Na teście pojawiła się "Granica" Zofii Nałkowskiej. Maturzyści mieli napisać charakterystykę Justyny, opisać jej relacje z Zenonem Ziembiewiczem oraz przestawić, jak ich relacje, postrzegane przez innych bohaterów powieści wpływają na widzenie jej postaci przez czytelnika.

Z analizy tematów maturalnych z lat poprzednich, którą opublikował portal perspektywy.pl, wynika, że najczęściej na maturze pojawia się Adam Mickiewicz i jego twórczość (był już na trzech egzaminach w ramach tzw. nowej matury, ostatni raz dwa lata temu).

W tym roku maturzyści również musieli się zmierzyć z wierszem wieszcza. Jedno z zadań polegało na porównaniu utworu Mickiewicza "Gdy tu mój trup..." i "Światło w ciemnościach" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu artykułu z "Poradnika Psychologicznego Polityki" na temat różnic między mówieniem a komunikacją.

Mrożek, Tuwim, Osiecka na rozszerzonym z polskiego

Mrożek cytujący Mickiewicza w "Śmierci porucznika" oraz motyw tańca w "Kwiatach polskich" Tuwima i piosence Osieckiej "Niech żyje bal" - to tematy egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Tematy podali PAP maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie po wyjściu z egzaminu.

Według nich, w pierwszym z tematów mieli odnieść się do przytoczonego fragmentu dramatu Sławomira Mrożka "Śmierć porucznika", będącego nawiązaniem do jednej ze scen z II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Maturzyści mieli omówić i zinterpretować sytuację dramatyczną opisaną przez Mrożka.

REKLAMA

Piszący temat drugi musieli porównać fragment "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima i piosenkę Agnieszki Osieckiej "Niech żyje bal".


Maturalne przecieki>>>

CKE: egzamin maturalny z polskiego przebiegł spokojnie

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym przebiegł spokojnie - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

- Nie dotarły do mnie żadne informacje, które wskazywałyby na to, że doszło do jakiś incydentów czy zaburzeń, naruszeń zasad przeprowadzenia egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym - powiedział PAP po zakończeniu egzaminu p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Tadeusz Mosiek.

Wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki o przebiegu egzaminu


Rozpoczyna się trzytygodniowy maraton

Lucyna Grabowska z Wydziału Matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej powiedziała, że po raz pierwszy od wielu lat, w tym roku nie ma żadnych zmian w egzaminie maturalnym w porównaniu z rokiem poprzednim. Kolejna reforma szykowana jest w 2015 roku.

Zmiany w maturze: koniec z filozofią i historią sztuki?>>>

Dziś maturzyści napiszą egzamin z języka polskiego. W czwartek test z matematyki na poziomie podstawowym rozwiąże 413 tysięcy maturzystów, a 63 tysiące na poziomie rozszerzonym. 

Potem uczniowie będą zdawać języki obce oraz wybrane przedmioty. Lucyna Grabowska powiedziała, że tradycyjnie najpopularniejszy jest język angielski i geografia.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego

Harmonogram matur 2011. Sprawdź kiedy zdajesz>>>

IAR,kk,aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej